Sporal A - Sposób użycia

SPORAL  A-  Biologiczny  wskaźnik  kontroli  procesu  sterylizacji  parą  wodną w nadciśnieniu

SKŁAD I WŁAŚCIWOŚCI

Wskaźnik ma postać paska bibuły nasyconego zawiesiną spor szczepu Geobacillus stearothermophilus ATCC 7953 w opakowaniu papierowo- foliowym zabezpieczającym przed kontaminacją. Na brzegu torebki umieszczony jest barwny pasek będący wskaźnikiem chemicznym, zmieniający barwę po przebyciu sterylizacji. Geobacillus stearothermophilus są to niepatogenne, Gram-dodatnie laseczki termofilne, charakteryzujące się wytwarzaniem spor o dużej oporności na działanie wysokiej temperatury i nasyconej pary wodnej w nadciśnieniu. Każdy wskaźnik zawiera nie mniej niż 1 x 105 jednostek zdolnych do przejścia w formy wegetatywne (CFU).

Spory zawarte we wskaźnikach poddanych działaniu nasyconej pary wodnej pod ciśnieniem 1 atm. w temperaturze 121oC w czasie 6 minut przeżywają w 100%. Spory poddane działaniu tych samych warunków w czasie 15 minut ulegają całkowitej inaktywacji (0% wzrostu). Wartość D dla temperatury 121oC wynosi nie mniej niż 1,5 minuty (jest to współczynnik redukcji dziesiętnej tzn. czas wyrażony w minutach, niezbędny, aby w danej temperaturze nastąpiło zmniejszenie liczny mikroorganizmów testu o rząd wielkości).

SPOSÓB UŻYCIA

 • Wskaźniki testowe włożyć do minimum dwóch pakietów reprezentatywnych dla danego załadunku i umieścić w miejscach najtrudniej dostępnych dla czynnika sterylizującego.
 • Przeprowadzić ustalony program
 • Po zakończeniu  procesu  sterylizacji  wyjąć  wskaźniki  testowe  z  załadunku i dokonać posiewu w czasie do 2 godzin po ekspozycji.
 • Jeśli wskaźników nie można poddać inkubacji w podanym czasie, należy umieścić je w temperaturze pokojowej i w czasie nie dłuższym niż 24 godziny dostarczyć do pracowni, gdzie zostanie wykonany posiew.
 • Kontrolę żywotności  drobnoustrojów  stanowi  wskaźnik  niepoddany  procesowi

sterylizacji.

 • Testy po użyciu  i  testy  przeterminowane  sterylizować  w  autoklawie  lub  spalić.

HODOWLA

 • Zachowując warunki aseptyczne wyjąć paski bibuły z torebek papierowo- foliowych i umieścić każdy w osobnej probówce bakteriologicznej z podłożem TSB (Tryptic Soy Broth - bulion kazeinowo - sojowy) – torebkę można rozciąć w dowolnym miejscu.
 • Należy zwrócić  uwagę,  aby  pasek  bibuły  został  całkowicie  zanurzony

w bulionie.

 • Inkubować przez 24 godziny w temperaturze 55-60o
 • W probówkach zawierających paski bibuły ze wskaźników poddanych sterylizacji wzrost nie powinien    wystąpić.    Pojawienie    się    wzrostu    świadczy o nieprawidłowym przebiegu procesu sterylizacji.

 

 • Odczyt wykonać po 12, 24 godzinach inkubacji. W przypadku nieskutecznej sterylizacji wzrost nastąpi w ciągu 24 godzin. W probówce zawierającej pasek bibuły ze wskaźnika niepoddanego sterylizacji wzrost powinien wystąpić w czasie do 24 godzin.

UWAGI POMOCNICZE

 • Zaleca się stosowanie podłoża
 • Wymagana ilość podłoża płynnego w probówce powinna wynosić nie mniej niż 7
 • W pierwszej fazie wzrostu Geobacillus stearothermophilus w bulionie można zaobserwować delikatne zmętnienie, w następnej fazie wzrostu bakterie opadają w postaci osadu na  dno  probówki,  a  bulion  nad  osadem  może  pozostać 

OPAKOWANIE

Sporal A jest dostępny w następującej wersji handlowej:

 1. Sporal A – wskaźnik - 1 opakowanie zawiera 10 wskaźników

PRODUKOWANE WSKAŹNIKI ODPOWIADAJĄ WYMOGOM  NORMY

EN ISO 11138-1, 3

Wskaźniki posiadają stałe zezwolenie nr HB/649/2000 wydane przez Instytut Naukowo-

Badawczy Państwowego Zakładu Higieny.

PRZECHOWYWANIE:

W temperaturze pokojowej, z dala od źródeł ciepła, chronić przed zawilgoceniem.

TERMIN WAŻNOŚCI:

Termin ważności podany jest na opakowaniu. Wyrobu nie należy stosować po upływie terminu ważności (maksymalny deklarowany okres ważności - 18 miesięcy).

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium