Zapalenie zatok szczękowych – jedno z powikłań po ekstrakcji zęba

Zatoki szczękowe to zatoki przynosowe kości szczękowej. Bezpośrednie sąsiedztwo z górnymi zębami sprawia, iż problemy z zębami mogą przyczynić się do rozwoju stanów zapalnych zatok. W związku z tym, że zatoki szczękowe rozciągają się od korzeni górnych szóstek, siódemek i ósemek, a niekiedy także dwójek i trójek – zmiany próchnicze w obrębie tych zębów, a także ekstrakcja zęba stanowią czynnik ryzyka rozwoju zapalenia zatok szczękowych, a nawet przetoki ustno – zatokowej.

Pomimo, iż w leczeniu stomatologicznym wykorzystywane są najnowocześniejsze materiały stomatologiczne, zdarza się, że usunięcie górnego zęba, bądź leczenie kanałowe przyczyniają się do powstania stanu zapalnego zatok. Są to jednak rzadkie przypadki, dotyczące około 10% wszystkich przypadków zapalenia zatok szczękowych. Najczęściej przyczyną choroby są infekcje w obrębie górnych dróg oddechowych, alergiczny nieżyt nosa, astma, a znacznie rzadziej – nieleczona próchnica.

Na jakie niepokojące objawy należy zwrócić uwagę, gdy po wykonaniu leczenia kanałowego lub ekstrakcji zęba podejrzewamy powikłanie w postaci zapalenia zatok? Najbardziej charakterystycznym objawem jest silny, rozpychający ból głowy zlokalizowany w okolicy policzka i oczodołu. Ból nasila się przy pochylaniu i kaszlu, może mu towarzyszyć gorączka, ropna wydzielina z nosa oraz osłabienie.

Diagnozowanie zapalenia zatok szczękowych sprowadza się do wykonania zdjęcia RTG lub tomografii, rzadziej wymagana jest endoskopia nosa i zatok. Leczenie natomiast wymaga stosowania antybiotykoterapii, leków przeciwzapalnych i mukolitycznych. Często stosowane jest także płukanie jamy nosowej i zatok roztworem soli fizjologicznej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium