Trudne aspekty codziennej pracy stomatologa

Każdy zawód wykonywany z pasją i miłością do tego, co się kocha, daje bardzo dużą satysfakcję każdego dnia pracy. Nie zmienia to jednak faktu, że często mamy dosyć już po pierwszej godzinie od przyjścia do otwarcia gabinetu. Pozornie praca marzeń nie powinna wywoływać takich spięć, jednak w każdym zawodzie zdarzają się lepsze i gorsze dni. Praca stomatologa bywa o tyle trudna, że wielu z nich prowadzi swoje prywatne gabinety, więc na ich barkach spoczywa bardzo duża odpowiedzialność.

 

Na wcześniej wspomnianą odpowiedzialność składa się bardzo wiele czynników. Jednym z najważniejszych i najbardziej ciążących jest odpowiedzialność zawodowa. Stomatolog jest lekarzem i to zdrowie pacjenta jest dla niego priorytetem, a jak to zwykli mawiać starsi ludzie: o zdrowie trzeba dbać, bo ma się je tylko jedno. Odpowiedzialność ta jest proporcjonalnie większa do tej, jaką posiada kasjerka czy służby sprzątające, dlatego też znacznie częściej daje o sobie znać stomatologom.

Oprócz odpowiedzialności lekarskiej pojawia się także ta marketingowa i logistyczna. Nie każdy dentysta jest doskonałym przedsiębiorcą, dlatego wielu z nich czuje się przytłoczona kwestia zadbania o odpowiednią reklamę, asortyment dla stomatologów  i sprawy kadrowe, o ile posiada swoich pracowników. Ta presja dla wielu jest barierą nie do przeskoczenia i spędza im sen z powiek każdego dnia, można ją rozwiązać zatrudniając fachowców, którzy będą odpowiedzialni za wszystko poza leczeniem pacjentów albo starać uczyć się na własnych błędach i stale poszerzać swoją wiedzę z zakresu marketingu oraz zaopatrzenia.

Umiejętność zadbania o kwestie marketingowe oraz zaopatrzenie stomatologiczne, a także umiejętne dopasowanie cen dla swoich klientów jest kluczowym elementem prowadzenia własnej działalności gospodarczej, która przynosi dochody a nie zmartwienia. Bardzo szeroką ofertę posiada sklep internetowy DentalTree, który oprócz szerokiej bazy produktów oferuje także wyjątkowo niskie i atrakcyjne ceny.

 

Praca stomatologa bywa trudna i męcząca także ze względu na jej fizyczny aspekt. Mówi się, że każda praca fizyczna męczy, ale praca wymagająca stanie na nogach przez kilkanaście godzin jest męcząca znacznie bardziej. Aby dobrze się czuć po całym dniu pracy, warto zorientować się, jakie ćwiczenia mogą pomóc odciążyć mięśnie o kręgosłup. Część z nich można wykonywać w trakcie godzin pracy, ponieważ nie wymagają zbyt wiele czasu, a zdecydowanie poprawiają jakość pracy.

 

Trudność w pracy stomatologa wiąże się także bezpośrednio z tym, że jego praca wymaga stałego kontaktu z drugim człowiekiem, a jak powszechnie wiadomo – ludzie są bardzo różni. Niektórzy traktują stomatologa bardziej jako swojego psychologa lub przyjaciela, który ich wysłucha i udzieli rady. Inni, zwłaszcza ci o impulsywnym charakterze, potrafią bardzo niekulturalnie obejść się ze swoim stomatologiem, wyładowując na nim frustrację całego dnia.

 

Nie jest to artykuł, który ma zniechęcić przyszłych stomatologów do wykonywania takie, a nie innego zawodu. Jest to prośba o wyrozumiałość kierowana do pacjentów gabinetów dentystycznych oraz uświadomienie innym stomatologom, że wszyscy borykają się z podobnymi problemami.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium