Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza to obszar działań zarówno prewencyjnych, jak i skupionych na walce z powstałym już ubytkiem, mający na celu zapobieganie dalszemu rozwojowi próchnicy. Podtsawowymi aspektami, jakimi zajmuje się stomatologia zachowawcza jest leczenie próchnicy, zastosowanie wypełnień w celu odbudowania tkanek zęba oraz leczenie endodontyczne.

 

Działania prewencyjne

Najlepszą metodą na zachowanie zdrowego uśmiechu jest odpowiednia higiena jamy ustnej, która pozwoli uniknąć konieczności spędzenia na fotelu w gabinecie więcej niż 20 min, których wymaga wizyta kontowana. Aby zadbać o właściwą higienę jamy ustnej, najlepiej zaopatrzyć się w profesjonalne materiały dla stomatologów, o które najlepiej zapytać swojego dentystę, ktory pomoże w wyborze odpowiednich artykułów do pielęgnacji. Jeśli jednak chcemy się zaopatrzyć w materiały we własnym zakresie, warto zorientować się, co jest absolutną podstawą dla prawidłowej higieny. Wbrew powszechnie panującej opinii sama szczoteczka nie wystarczy. Powinniśmy zaopatrzyć się przynajmniej w nici dentystyczne, które umożliwiają prawidłowe wyczyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Dobrym rozwiązaniem będzie także płyn do płukania jamy ustnej, pomagający w usunięciu bakterii. Pominięcie jakiegokolwiek z tych elementów może skutkować powstawaniem próchnicy oraz innych chorób jamy ustnej.

 

Próchnica

Jeśli prawidłowa higiena nie była zachowana, to najprawdopodobniej jest główną przyczyną powstałej próchnicy. Jest to moment, kiedy musimy udać się po pomoc do stomatologa. Istnieje jeden rodzaj próchnicy, który może cofnąć się samoistnie, ale taka sytuacja może mieć miejsce tylko i wyłącznie w przypadku, kiedy jest to niezaawansowana zmiana. Poważne przypadki wymagają interwencji dentysty i założenia wypełnienia, które potocznie nazywane jest plombą. Jakość wypełnienia zależy od tego, w jaki asortyment stomatologiczny jest zaopatrzony gabinet. Warto też wspomnieć, że dobre jakościowo plomby kosztują odpowiednio więcej niż ich najtańsze zamienniki, dlatego przed zabiegiem warto zapytać stomatologa, jakie będą koszta leczenia.

 

Leczenie endodontyczne

Endodoncja, bliżej znana pacjentom jako leczenie kanałowe, często bywa ostateczną drogą, aby uratować dany ząb, zatruwając jego korzenie. Ząb pozostaje w naszych ustach, jednak jest martwy. Zabieg ten wykonuje się, aby nie było konieczności ekstrakcji zęba, a efekcie aby nie zaistniała potrzeba zakładania implantów. Jeśli zabieg endodontyczny z jakiś powodów nie jest możliwy, ostatecznością staje się ekstrakcja. Na szczęście współczesna endodoncja jest na tyle zaawansowana, że odpowiednio wczesna interwencja pozwoli na uniknięcie nieprzyjemnych konsekwencji.

 

Warto inwestować w zdrowie swojej jamy ustnej, ponieważ jest ono gwarancją zdrowia calego organizmu. Stomatologia, jako dziedzina wiedzy, jest bardzo zaawansowana technicznie i stale się rozwija, jeśli dołożyć do tego odpowiednią higienę jamy ustnej, to pewne jest, że nasz uśmiech będzie zdrowy i doskonały.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium