Jakie jest jedno z najczęściej wymienianych źródeł strachu? To wizyta u dentysty. Taki lęk deklaruje ponad połowa z nas. U niektórych obawa przed wizytą u stomatologa uniemożliwia realizacje leczenia dentystycznego i określana jest mianem dentalfobii. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Współczesny gabinet stomatologiczny to miejsce, gdzie pacjent obejmowany jest kompleksową opieką, a na czele standardów opieki dentystycznej jest minimalizacja dyskomfortu pacjenta i jak najmniej inwazyjne leczenie. Bolesne zabiegi stomatologiczne odeszły w zapomnienie. Nowoczesna praktyka stomatologiczna zakłada holistyczne podejście do pacjenta, budowane w oparciu o komunikację, zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Takie oswajanie lęku dotyczy zarówno pacjentów dorosłych, jak i dzieci, którym oferuje się obecnie specjalnie przystosowane gabinety, zaopatrujące się w profesjonalnym sklepie stomatologicznym, z odpowiednio przygotowanym zespołem lekarskim.
Najbardziej demonizowanym przez pacjentów zabiegiem jest leczenie kanałowe, kojarzone z dużą bolesnością i dyskomfortem. Stany zapalne miazgi zębowej o nieodwracalnym charakterze, są leczone przez usuniecie miazgi, dezynfekcję kanałów zęba i ich wypełnienie. Takie leczenie endodontyczne wymaga koniecznie zastosowania znieczulenia, co poza faktycznym zniesieniem bólu działa jako korzystny czynnik psychologiczny na pacjenta.
Obecnie proponowane znieczulenia- nasiękowe, przewodowe, śródwięzadłowe czy najnowocześniejsze - TENS lub WAND, całkowicie eliminują ból towarzyszący leczeniu, niekiedy same nie generując bólu właściwego samemu znieczuleniu na drodze iniekcji. O wyborze znieczulenia decyduje lekarz stomatolog po gruntownie przeprowadzonym wywiadzie lekarskim i przeanalizowaniu ewentualnych przeciwwskazań. Współczesna stomatologia opiera się na polityce bezbolesnego leczenia, co pozwala pozbyć się utrwalanego przez lata lęku przed dentystą i umożliwia efektywną współpracę na linii stomatolog- pacjent.