Przepisy dotyczące opłaty za plastikowe kubki w gabinetach lekarskich

Opłata za plastikowe kubki u dentysty: czy pacjenci powinni dopłacać do wizyty?

W nowym roku najczęściej wpisywanymi przez lekarzy stomatologów pytaniami w internecie są:

Czy lekarze mają pobierać opłatę za kubki plastikowe?
Czy w gabinecie można używać kubków plastikowych?
Czy gabinet musi płacić za kubki?
Czy trzeba płacić u dentysty za kubki plastikowe?
Czy lekarz musi obciążyć pacjenta za kubek?
Czy gabinet ma płacić podatek od kubków?

Otóż, na dzień dzisiejszy interpretacja Ustawy według Naczelnej Izby Lekarskiej jest jednoznaczna:

„…nowe obowiązki nie dotyczą podmiotów wykonujących działalność leczniczą.”

 

Z początkiem 2024 roku w życie weszły przepisy dotyczące obowiązkowej opłaty za jednorazowe plastikowe kubki. Zgodnie z unijną dyrektywą SUP, mającą na celu ograniczenie zużycia plastiku, restauracje i inne punkty gastronomiczne są zobowiązane do doliczania tej opłaty do rachunków. Jednak czy te same przepisy dotyczą również gabinetów stomatologicznych? Czy pacjenci będą musieli ponosić dodatkową opłatę za jednorazowe kubki używane podczas wizyt u dentysty? Sprawdź, czy będziesz musiał doliczać płatność na jednorazowy kubek do rachunku swojego pacjenta.    

 

Przepisy dotyczące opłaty za plastikowe kubki

Według unijnej dyrektywy SUP od 1 stycznia 2024 roku wprowadzono obowiązkową opłatę produktową za jednorazowe kubki na napoje i pojemniki na żywność. W restauracjach i innych punktach gastronomicznych opłata ta wynosi z reguły 0,20 zł za każdy kubek. Jednak czy te same przepisy obejmują również gabinety stomatologiczne?

Na prośbę specjalistów, prowadzących gabinety stomatologiczne, nad sprawą pochylili sie prawnicy. Zgodnie z art. 3 Ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej z 11 maja 2001 roku opłata dotyczy przedsiębiorców, prowadzących handel detaliczny, hurtowy lub działalność gastronomiczną, gdzie oferowane są produkty jednorazowego użytku. W skrócie oznacza to, że dodatkowe koszty dotyczą przedsiębiorstw sprzedających jednorazowe opakowania na żywność lub napoje albo żywność i napoje w takich opakowaniach. Jednorazowy kubek u dentysty trudno nazwać opakowaniem na napój - ma on zupełnie inną funkcję. Wobec tego pacjenci gabinetów dentystycznych nie muszą ponosić dodatkowych kosztów za używanie jednorazowych kubków.

 

Wątpliwości całkowicie rozwiała Naczelna Izba Lekarska. Według komunikatu wydanego przez Pana Rafała Kiełkowskiego – Przewodniczącego Zespołu ds. wykonywania działalności leczniczej z Komisji Stomatologicznej NRL na stronie NIL czytamy:

„W związku z pojawiającymi się informacjami o nowych obowiązkach związanych z gospodarowaniem niektórymi odpadami (m. in. kubki jednorazowe z tworzyw sztucznych) zapisanymi w Ustawie z dnia 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw, informujemy, że nowe obowiązki nie dotyczą podmiotów wykonujących działalność leczniczą.”

 

Wątpliwości i pytania lekarzy dentystów

Mimo jednoznacznej opinii Naczelnej Izby Lekarskiej, wielu lekarzy stomatologów nadal ma wątpliwości i pytania dotyczące nowych przepisów. Niektórzy z nich zastanawiają się, czy powinni doliczać opłatę za plastikowe kubki do ceny zabiegów stomatologicznych. Inni pytają, jakie będą konsekwencje finansowe dla gabinetów stomatologicznych i jakie będą procedury rozliczania tego rodzaju opłat.

Edukacja społeczeństwa a opłata za plastikowe kubki

Jednym z celów unijnej dyrektywy SUP jest edukacja społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i ograniczenia zużycia plastiku. Wprowadzenie obowiązkowej opłaty za jednorazowe kubki ma zachęcić ludzi do korzystania z kubków wielokrotnego użytku lub własnych opakowań. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zakłada, że umieszczenie pozycji "jednorazowy kubek" na rachunku będzie formą stymulowania postawy proekologicznej.

W związku z wprowadzeniem opłaty za plastikowe kubki, w branży stomatologicznej pojawiły się różne propozycje rozwiazania tego problemu. Jednym z pomysłów jest sterylizacja kubków wielokrotnego użytku, jednak jest to proces kosztowny i czasochłonny. Inni dentyści sugerują, że pacjenci powinni przychodzić na wizytę z własnym kubkiem, co byłoby korzystne zarówno dla środowiska, jak i dla pacjentów. Obecnie jednak, według Naczelnej Izby Lekarskiej, nie ma konieczności sięgania po te rozwiązania.

Podsumowując, opłata za plastikowe kubki nie obejmuje gabinetów stomatologicznych, ponieważ kubki te nie służą jako opakowanie na napoje. Dentyści nadal mogą używać jednorazowych kubków plastikowych podczas zabiegów stomatologicznych. Niemniej jednak, w trosce o środowisko naturalne, warto edukować pacjentów na temat ekologii, chociażby poprzez przypominanie im o zakręcaniu wody podczas mycia zębów.

 

        

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium