Próchnica postrzegana jest przede wszystkim jako problem natury stomatologicznej oraz estetycznej. Okazuje się jednak, że zmiany próchnicze, a ściślej – wywołujące je bakterie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Jednym z najbardziej niebezpiecznych powikłań jest infekcyjne zapalenie wsierdzia. Jak można zapobiec rozwojowi takiego powikłania?
Podstawa profilaktyki jest oczywiście zapobieganie rozwojowi próchnicy. Regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów, a także wizyty w gabinecie stomatologa to absolutna podstawa. Szczególną uwagę na profilaktykę próchnicy zwrócić powinny osoby z grupy ryzyka – posiadające aparaty ortodontyczne, a także narażonych na urazy w obrębie jamy ustnej. Na rozwój infekcyjnego zapalenia wsierdzia szczególnie narażone są osoby ze sztucznymi zastawkami serca oraz wrodzonymi wadami serca. Przerwanie ciągłości błony śluzowej jamy ustnej sprzyja przedostaniu się bakterii do krwiobiegi, a te – docierają m. in. do serca. Bakterie paciorkowce zieleniejące mogą doprowadzić do rozwoju bakteryjnego zapalenia wsierdzia, a to może skutkować niewydolnością serca czy powstaniem zatorów.
Osoby z grupy podwyższonego ryzyka rozwoju infekcyjnego zapalenia wsierdzia powinny być potraktowane w specjalny sposób w gabinecie stomatologicznym. I nie chodzi tu wcale o zastosowanie specjalnych narzędzi stomatologicznych – chodzi o zastosowanie profilaktycznej antybiotykoterapii. Na około pół godziny przed zabiegiem konieczne jest podanie dawki antybiotyku. Jest to konieczne przy wykonywaniu inwazyjnych zabiegów stomatologicznych, takich jak leczenie kanałowe, implantacje zębów, manipulacje w okolicy dziąseł czy zabiegi obciążone ryzykiem uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej.