Na pewnym etapie egzystencji bardzo mocno zmienia się jakość życia, wartości, które cenimy, a przede wszystkim zachodzą zmiany natury wizualnej i estetycznej. Niektórym trudno się z nimi pogodzić i sięgają po rozwiązania oferowane przez medycynę estetyczną, inni przyjmują je z pokorą, a jeszcze inni nie przywiązują do tego większej wagi. Czy któraś z tych postaw jest idealna? Jak reagować na zmiany, które dzieją się w naszym organizmie? Z pewnością nie należy popadać w żadną skrajność i zdać sobie sprawę z faktu, że aby zęby seniora były w dobrej kondycji zdrowotnej i wizualnej, czekają lata pracy, które zaowocują brakiem konieczności inwestowania w medycynę estetyczną w kwestii uzębienia.
O zęby trzeba dbać całe życie!
Jeśli w wieku kilkudziesięciu lat chcemy móc uśmiechnąć się szeroko bez obawy o to, jak wygląda nasz uśmiech, trzeba mieć na uwadze fakt, że na zdrowy uśmiech pracuje się całe życie i nie można sobie odpuścić tego na żadnym etapie. Na pełną higienę jamy ustnej w celu utrzymania jej w doskonałym zdrowiu trzeba spojrzeć kompleksowo. Podstawowym aspektem zostaje prawidłowa higiena w domu, stałe kontrole o stomatologa oraz wybór gabinetu, gdzie materiały stomatologiczne są najwyższej klasy. To absolutnie podstawowe i kluczowe elementy, które pozwolą cieszyć się zdrowiem na długie lata. Jeśli zaniedbamy którykolwiek z etapów, zęby zaczną odczuwać tego skutki i mogą stać się podatne na działanie próchnicy lub, co bardziej prawdopodobne w starszym wieku, może pojawić się parodontoza.
Potrzeby zębów i jamy ustnej zmieniają się wraz z wiekiem, dlatego istotne jest, aby utrzymywać stale kontakt ze stomatologiem, który uczuli nas na to, na co należy zwrócić szczególną uwagę i jakiego rodzaju zabiegi warto wykonać w gabinecie i u higienistki.
Warto również zorientować się w zabiegach piaskowania, skalingu i fluoryzacji. Oprócz tego, że zabiegi te pozwalają podnieść walory estetyczne uśmiechu, to w dużej mierze wpływają na one na zdrowie i to tę zmianę trzeba mieć głównie na uwadze, decydując się na zabiegi u higienistce.
Co zrobić, kiedy pojawiły się już braki w uzębieniu?
Współczesna protetyka pozwoliła na osiągnięcie doskonałych efektów w dziedzinie uzupełnień zębów. Obecnie nie należy obawiać się, że proteza korona lub licówki będą wyglądały sztucznie, w zasadzie niemożliwe jest rozróżnienie wstawionego zęba od naturalnego. Zarówno kolor, jak i kształt zostają dobrane do indywidualnych cech naturalnych zębów pacjenta, aby nie powodować dyskomfortu u pacjenta. Pewność siebie i swojego uśmiechu jest kluczowa w tym, aby czuć się dobrze z samym sobą. Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że asortyment stomatologiczny, jaki zostanie użyty do wykonania uzupełnienia protetycznego ma znaczenie, jednak nie wpływa on bezpośrednio na samą estetykę, jedynie na ewentualną trwałość. Bardzo często, w przypadku dużych zaniedbań ze strony pacjenta protetyka jest jedyną formą ratunku uśmiechu. Niektórych zmian nie można już cofnąć i w momencie, kiedy okazuje się konieczne usunięcie kilku zębów, protetyka okazuje się ostatnią deską ratunku.