Nitkowanie zębów – jak robić to dobrze?

Nitkowanie zębów to zabieg, który regularnie wykonuje niewielki odsetek z nas. A szkoda – gdyż ten prosty zabieg, który można wykonywać w domu stanowi niezbędne uzupełnienie szczotkowania zębów. Aby bardzo dokładnie wyczyścić zęby przy pomocy nici dentystycznej nie jest konieczna wizyta u stomatologa ani w sklepie stomatologicznym – nici dentystyczne można bowiem nabyć w każdej drogerii, a odpowiedniej techniki nitkowania zębów można nauczyć się samodzielnie. Po co nitkować zęby i jak to robić?

Nitkowanie zębów służy usuwania resztek pokarmu z tych trudnodostępnych miejsc, do których nie dociera szczoteczka. Dzięki temu możliwe jest bardzo dokładne oczyszczenie zębów, co przekłada się na ograniczenie rozwoju bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy czy paradontozy. Jak zatem nitkować zęby tak, aby odnieść maksimum korzyści z tego zabiegu?

Do wykonania nitkowania zębów potrzebnych jest około 50 cm nici dentystycznej, którą nawinąć należy na palce wskazujące obu rąk. Następnie naprężoną nić dentystyczną należy przesuwać w przestrzeniach międzyzębowych. Oczywiście konieczne jest zachowanie ostrożności podczas przesuwania nici nad dziąsłami, w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia struktury dziąsła. Nitkowanie zębów można wykonywać zarówno przed szczotkowaniem, jak i po nim. 

Warto jeszcze wspomnieć, że istnieje kilka rodzajów nici dentystycznych – te z fluorem zwiększają skuteczność profilaktyki przeciwpróchniczej, zaś te z bakteriobójczą i grzybobójczą chlorheksydyną idealne sprawdzą się u osób mających tendencję do rozwoju stanów zapalnych dziąseł. Nawet osoby ze ściśle przylegającymi zębami nie muszą rezygnować z nitkowania – wystarczy, że wybiorą specjalne nici rozprężające.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium