Mosty stomatologiczne

Mostek dentystyczny jest rozwiązaniem stosowanym w przypadku utraty zęba lub występowania szczelinę, która powoduje obluzowanie innych zębów. Ten ząb zastępczy wypełni przestrzeń, w której czegoś brakuje, zapewniając naturalny wygląd, jednocześnie pomagając przywrócić ząb. Mosty wykonywane są z takich materiałów stomatologicznych jak ceramika, kompozyt czy akryl (mosty tymczasowe).

Istnieją cztery główne typy mostów, a dentysta określi, która opcja jest właściwa w danej sytuacji. Tradycyjny most jest najczęstszym typem, który obejmuje jeden lub więcej sztucznych zębów utrzymywanych w miejscu za pomocą koron. Korony te są przytwierdzone do zębów otaczających brakujący ząb.

Inną opcją jest most wspornikowy, który jest podtrzymywany przez koronę tylko z jednej strony – taki most stosowany jest wówczas, gdy obok brakującego zęba występuje tylko jeden ząb. Mosty Maryland oferują bardziej konserwatywne podejście, wykorzystując porcelanową lub metalową ramę do utrzymywania sztucznego zęba na miejscu. Mosty te nie są tak mocne, jak te zacementowane, więc zęby o dużej sile zgryzu nie będą w stanie wytrzymać mostu Maryland.

Ostatnim typem jest most oparty na implancie, który jest często używany, gdy brakuje więcej niż jednego zęba. Mosty te są utrzymywane na miejscu za pomocą implantów, które są przymocowane do kości szczęki w celu zapewnienia maksymalnej stabilności. Większość dentystów umieszcza jeden implant na każdy brakujący ząb. To najtrwalsze i najbardziej praktyczne rozwiązanie.

Pierwszym krokiem do założenia mostka dentystycznego jest oszlifowanie zębów i wykonanie wycisków. Dzięki temu mostek będzie odpowiednio dopasowany i komfortowy. W razie potrzeby dentysta może umieścić tymczasowe korony, jeśli zęby są uszkodzone. Podczas kolejnego zabiegu wszelkie tymczasowe korony zostaną usunięte, a dentysta nałoży cement, który utrzymuje most na miejscu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium