Mały, dzielny pacjent w gabinecie

 

Każdy rodzic wie, że piękny uśmiech jego dziecka zależny będzie w dużej mierze od tego, jak dobrze on sam o niego zadba. Na szczęście większość rodziców ma świadomość, że wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym są koniecznością i pod żadnym pozorem nie powinno uchylać się od wzięcia odpowiedzialności za zdrowie własnego dziecka. Dla wielu z nich pierwsza wizyta adaptacyjna swojej pociechy u stomatologa jest przeżyciem wyjątkowo traumatycznym – jest to efekt wyolbrzymienia wszystkich złych i nieprzyjemnych scenariuszy, jakie mogą się wydarzyć w trakcie jej trwania, a wiedza ta została zaczerpnięta z opowieści znajomych, którzy bez uprzedniego przygotowania i rozważenia, jak najlepiej przygotować do niej dziecko, wybrali się do dentysty.

Często rodzice całkowicie nieświadomie traktują dziecko jako miniaturę osoby dorosłej, w zły sposób tłumacząc mu, na czym będzie polegało leczenie, czego można się spodziewać i jak współpracować z lekarzem, aby leczenie przebiegało sprawnie i bezboleśnie. Przede wszystkim jedną z najważniejszych zasad, o której należy pamiętać, jest fakt, że jeśli dziecko już podczas pierwszej wizyty w gabinecie dozna nieprzyjemności i doświadczy bólu, to kolejna wizyta będzie dla niego psychiczną udręką. Skutki źle przeprowadzonej wizyty adaptacyjnej lub całkowite jej pominięcie, mogą pojawiać się jeszcze na wiele lat później, a w skrajnych przypadkach stać się powodem dentofobii, czyli panicznego lęku przed dentystą, narzędziami stomatologicznymi, którymi się posługuje i samym wykonywaniem zabiegu. Sytuację komplikuje fakt, że niewielu stomatologów ma obycie z dziećmi, a to przecież odpowiednie podejście dentysty sprawia, że wizyta w gabinecie dla małego pacjenta jest dla niego formą zabawy i sposobem na poznanie świata.

Wybór odpowiedniego gabinetu ma kluczowe znaczenie także z wielu innych powodów, a jednym z najważniejszych jest jego przystosowanie do przyjęcia małego pacjenta. Mowa tutaj głównie o rzeczach małych, które wielu ludzi nazwie szczególikami i detalami, jak chociażby wyposażenie poczekalni w zabawki, gazety czy kolorowe książeczki, które mogą zając malucha w trakcie oczekiwania na wejście na gabinetu. Dzięki temu uwaga dziecka zostaje skupiona na czymś, co jest mu dobrze znane i kojarzy mu się z zabawą – wtedy strach przed nieznanym zanika, ponieważ zostaje zepchnięty na dalszy plan. Wszystko to po to, aby już przed posadzeniem  dziecka na fotelu, zredukować stres do absolutnego minimum.

Stomatolodzy, którzy są obyci z tematem, posiadają w swoim gabinecie asortyment stomatologiczny przystosowany do zabiegów z najmłodszymi pacjentami. Dziecko będzie zachwycone mając możliwość wyboru kolorowego wypełnienia albo korzystając ze znieczulającego żelu o ulubionym smaku.

W przypadku dzieci, które mają bardzo duże opory przed spokojnym odbyciem całego zabiegu zalecana jest sedacja wziewna (popularny gaz rozweselający), który pomaga odprężyć się i zrelaksować, ułatwiając tym samym stomatologowi przeprowadzenie całego zabiegu.

Wizyta adaptacyjna dziecka w gabinecie stomatologicznym jest bardzo ważna i najlepiej przeprowadzić ją zanim zacznie się dziać coś niedobrego z zębami malucha, wtedy dajemy dziecku szansę na oswojenie się z nową przestrzenią, poznanie narzędzi stomatologicznych i asortymentu, z którym pracuje dentysta, a wszystko odbywa się w sposób bezbolesny i w formie zabawy.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium