Lęk przed stomatologiem

Dentofobia

Z roku na rok coraz częściej słyszy się o fobiach, coraz łatwiej też jest nam powiedzieć, że delikatny strach czy dyskomfort jaki odczuwamy w momencie zetknięcia się z obiektem budzącym nasz lęk, jest jej wynikiem. Wiadomym jest, że fobie to bardzo silny strach, który często uniemożliwia jakikolwiek kontakt z tym, co ją wywołuje.

Od niedawna można usłyszeć o dentofobii, czyli o lęku przed stomatologiem i wizytą w gabinecie. Oczywiście zdarzają się ludzie, którzy czują lekki dyskomfort w trakcie wizyty u dentysty, jednak nie można tego w żaden sposób porównać do panicznego lęku, jaki odczuwają ci, którzy cierpią na dentofobię.

Paniczny strach przed stomatologiem niewyobrażalnie utrudnia dbałość o stan zębów i higienę jamy ustnej. Niektórzy pacjencji cierpią na tyle silne stany lękowe, że w momencie wejścia do gabinetu nieomal mdleją, a przerażenie jakie opisują można porównać do silnego poczucia zagrożenia życia. Jak w takim wypadku decydować się na wizytę, nawet jeśli ma być tylko szybką kontrolą, w trakcie której nie wchodzą w użycie materiały stomatologiczne ani nie zachodzi konieczność wykonywania zabiegu i ingerencji w stan jamy ustnej, jeśli na samą myśl o tym pacjentów dopada bezsenność i mdłości?

Walka z denfotobią jest jak najbardziej możliwa i bardzo wielu pacjentów każdego dnia toczy ją, aby przełamać swój strach. Nie jest to jednak łatwy pojedynek, bo część lęków zaczęła się już we wczesnym dzieciństwie, kiedy do gabinetu dzieci były wpychane do niego na siłę, sadzane na fotelu i zmuszane do wytrwania w bezruchu przez całą wizytę, bez względu na to, jak w danym momencie się czuły. Zakorzenienie się strachu, który nie tylko nie jest w żaden sposób minimalizowany, ale niejednokrotnie nasila się z każdą taką przykrą wizytą, powoduje, że trudno nawet w dorosłym życiu pozbyć się obaw. Pomimo lepszej kontroli, pomimo możliwości wyboru gabinetu według własnego uznania, strach pozostaje.

Nie można ukryć, że walka z dentofobią, to konieczność pokonania bardzo głębokich lęków, które z czasem stały się dla organizmu reakcją obronną. Zanim jednak do rzeczonej walki dojdzie, warto przyjrzeć się samemu sobie i postarać się na miarę możliwości obiektywnie ocenić, czy nasze obawy są rzeczywiście na tyle silne, że stanowią poważną barierę pomiędzy nami a koniecznością pojawienia się u stomatologa. Jeśli z całą pewnością można stwierdzić, że przyczyną jest paniczny lęk, to najwyższy czas, aby zacząć z nim walczyć. Na początek warto znaleźć gabinet, który będzie budził nasze zaufanie – jest to najlepszy sposób na przełamanie pierwszego lęku. Jeśli ufamy w profesjonalizm stomatologa oraz mamy świadomość tego, że materiały stomatologiczne jakich używa są wysokiej klasy, to kolejnym krokiem do poczucia komfortu w gabinecie jest rozmowa z dentystą, mająca na celu przedstawienie mu swoich lęków. Każdy profesjonalny specjalista będzie wiedział, jak zminimalizować te obawy i zadbać o pełen komfort w trakcie trwania wizyty.

Dentofobia nie przemija już po pierwszej wizycie, jest to proces czasochłonny, wymagający zaangażowania i poświecenia z dwóch stron – tak samo pacjenta, jak i stomatologa. Efekty faktycznie potrafi przynieść, z każdą kolejną poziomu lęku będzie się sukcesywnie obniżał, aż w końcu umożliwi przejście przez całą wizytę bez trzęsących się rąk i kołatania serca.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium