Kompleksowa higiena jamy ustnej

Kompleksowa higiena jamy ustnej

 

Kompleksowa higiena jamy ustnej – temat z pozoru błahy i łatwy, bo przecież już od dziecka każdy ma kontakt ze szczoteczką i pastą do zębów, dlaczego zatem mielibyśmy mieć problem z tym, co znamy i praktykujemy od tylu lat? Przyczyna jest banalnie prosta – wiedzę na temat higieny zębów czerpaliśmy od rodziców, a jeśli oni zaniedbali naszą edukację lub sami nie mieli świadomości, z jakich czynności powinna składać się kompleksowa higiena, to powielamy ich błędy. Wiadomym jest, że w wieku, w którym osiąga się większą samoświadomość, powinniśmy na własną rękę zasięgnąć wiedzy, najlepiej u samego źródła, czyli dentysty, przed którym asortyment stomatologiczny i wiedza na temat zębów nie mają żadnych tajemnic.

Szczoteczka do zębów

Pomimo tego, że szczoteczka do zębów nie jest jedynym źródłem zdrowia i dobrej kondycji całej jamy ustnej, to w dalszym ciągu pozostaje bardzo ważna, bo bez niej trudno usunąć płytkę nazębną, która odkłada się na zębach każdego dnia. Ważne jest jednak, aby indywidualnie i według własnych potrzeb dobrać adekwatną szczoteczkę, która będzie czyściła zęby bez doprowadzenia do ich uszczerbku oraz bez szkód dla dziąseł.

Wybór musi zostać podyktowany stanem zębów i dziąseł oraz efektem, jaki ma zostać za jej pomocą osiągnięty. Przede wszystkim dla delikatnych dziąseł poleca się szczoteczki o bardzo miękkim włosiu, które nie będą raniły tkanek i powodowały krwawienia. Z kolei np. palaczom, którzy często borykają się z przebarwieniami zębów, poleca się szczoteczki o twardym włosiu, z dużą siłą ścierającą.

Na rynku dostępna jest cała masa szczoteczek, jednak najlepszą jakość dadzą te kupione bezpośrednie w gabinecie, gdzie znajdują się materiały dla stomatologów, w skład których wchodzą także rzeczy, służące bezpośrednio pacjentom w ich domach.

Pasta do zębów

Pasta do zębów to nieodłączny kompan szczoteczki, który jest znany każdemu pacjentowi. Bez niej mycie zębów jest możliwe, jednak wymaga znacznie większego nakładu pracy, ponieważ to właśnie pasta odpowiada za szybsze usuwanie płytki nazębnej. Dobór odpowiedniej pasty do zębów wygląda bardzo podobnie jak selekcja szczoteczki – kwestia ta jest bardzo indywidualna i zależna od tego, na jakiej profilaktyce chcemy się skupić i jakie efekty mają zostać osiągnięte za jej pomocą. Warto również zwrócić uwagę na zawartość fluoru w paście. Pierwiastek ten jest odpowiedzialny za zapobieganie powstawaniu próchnicy, jest także budulcem nowej tkanki kostnej. Najczęściej poleca się profesjonalne pasty do zębów, które można zakupić w dobrze zaopatrzonym w materiały stomatologiczne gabinecie. Warto wtedy także skorzystać z okazji i przedyskutować z dentystą, jak wybrać dobrą pastę kolejny raz.

Płyn do płukania jamy ustnej i nitkowanie

Prawidłowa profilaktyka nie ogranicza się jednak tylko do szczotkowania zębów – nawet jeśli będzie to robione częściej niż zalecana częstotliwość mycia, to należy mieć na uwadze, że nawet najlepsza szczoteczka w połączeniu z najdoskonalszą pastą nie są w stanie wyczyścić przestrzeni międzyzębowych. Staje się to możliwe tylko z udziałem nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej (chociaż te zaleca się jako dodatek do pełnej higieny, nie należy traktować go jako niezbędnego elementu). Aby nitkowanie mogło przynieść realny efekt, należy zrobić to umiejętnie. Jeśli zostanie zastosowana zła technika, nitkowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Osoby, które dopiero zaczynają się wdrażać i są początkującymi w tej dziedzinie, powinny udać się do gabinetu na instruktaż pełnej i prawidłowo przeprowadzonej higieny. Pozwoli to z pełną świadomością zadbać o zęby i całą jamę ustną w kompleksowy i profesjonalny sposób.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium