Jak pozbyć się kamienia nazębnego

 

Kamień nazębny to problem bardzo wielu ludzi, jego powstawanie jest bardzo często niezależne od prawidłowej higieny zębów, chociaż to ona bywa wymieniana jako jedna z najczęstszych przyczyn jego powstawania. Bardzo często jest to wynikiem predyspozycji genetycznych , spożywanej diety oraz ewentualnych nałogów, które również sprzyjają powstawaniu płytki nazębnej. Kamień nazębny może prowadzić do bardzo wielu poważnych chorób, w tym paradontozy, która może poskutkować nawet wypadaniem zębów.

 

Skoro powstawanie kamienia nie do końca związane jest z higieną zębów, to w sytuacji, w której dana osoba jest szczególnie narażona na tworzenie się kamienia nazębnego, wzmożenie higieny jamy ustnej nie zda się na zbyt wiele. Warto zatem wiedzieć, że doskonałą ochroną jest wtedy zabieg usuwania kamienia, który odbywa się w pełni profesjonalnie w gabinecie, ponieważ profesjonalne materiały dla stomatologów dają znacznie lepsze i bezpieczniejsze dla zdrowia efekty niż najlepsza pasta do zębów.

 

Kamień nazębny powstaje w procesie odkładania się płytki nazębnej, dzieje się to już na kilka minut po zjedzonym posiłku – na zębach powstaje film, który sukcesywnie i bardzo szybkim tempie się mineralizuje. Początkowe stadium kamienia nazębnego objawia się ciemnymi obwódkami wokół zębów, jednak największe jego pokłady kryją się pod dziąsłami i pozostają niewidoczne dla laika, jednak nie pozostaną niezauważone w przypadku doświadczonego stomatologa. Kamień nazębny, który ukrywa się pod dziąsłami jest z pewnością najbardziej niebezpieczną jego formą. Może on powodować krwawienie dziąseł, stany zapalne, a w skrajnych przypadkach odsłonięcie szyjek zębowych, co może powodować dyskomfort i nadwrażliwość zębów, a także, w ostatecznej fazie, przedwczesne ich wypadanie.

 

Kamień nazębny, który już się osadził, jest niemożliwy do usunięcia za pomocą domowych metod, jednak sytuację tę bardzo łatwo rozwiązują stomatolodzy, którzy posiadają profesjonalny asortyment stomatologiczny.  Zabieg pozwalający na pozbycie się kamienia profesjonalnie nazywany jest skalingiem i przeprowadzany przez higienistki stomatologiczne. Wizyta u higienistki stomatologicznej powinna odbywać się przynajmniej raz na pół roku i to profesjonalista ocenia, jakie zabiegi należy wykonać, które z nich są polecane, a które niezbędne. Będąc pod stałą kontrolą fachowców nie trzeba się obawiać o zdrowie dziąseł i zębów, ponieważ każdy problem zostanie odpowiednio wcześnie wykryty.

Powszechna opinia o skalingu jest taka, że sam zabieg boli. Jest to absolutny mit, który nie ma kompletnie żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Skaling może wiązać się z pewnym dyskomfortem, jednak z pewnością nie wywołuje bólu. Można jednak spotkać się z pewną nadwrażliwością pozabiegową, która może zostać zniwelowana poprzez lakowanie zębów.

 

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest podstawą, jednak równie ważne są cykliczne kontrole o stomatologów, którzy mogą odpowiednio wcześnie wykryć wszystkie niepokojące zmiany i odpowiednio wcześnie na nie zareagować.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium