Higiena jamy ustnej w ciąży

 

Ciąża to wyjątkowy czas. W organizmie kobiety zachodzi wówczas tak wiele zamian, że trudno wymienić je jednym tchem. Skóra znacznie się rozciąga, miednica rozszerza, często zwiększa się rozmiar stóp, a ciśnienie krwi wzrasta. To tylko niewielka część trudności, z którymi muszą borykać się ciężarne. Wiele kobiet w ciąży oraz karmiących piersią zgłasza problemy z krwawieniem dziąseł czy podrażnieniem jamy ustnej. Za te kłopoty odpowiadają zmiany hormonalne, prowadzące do zwiększenia ukrwienia dziąseł. Jak zatem powinna wyglądać higiena jamy ustnej w ciąży?

 

Podstawy higieny jamy ustnej w ciąży

Higiena jamy ustnej w ciąży nieco różni się od tej, którą stosujemy na co dzień. Po pierwsze - nie zaleca się szczotkowania zębów po każdym posiłku z uwagi na wyższą wrażliwość dziąseł. Ponadto nie należy myć zębów bezpośrednio po nudnościach, które często towarzyszą młodym mamom w I trymestrze ciąży. Po wymiotach należy odczekać około pół godziny i dopiero wtedy umyć zęby, aby zminimalizować ryzyko erozji szkliwa. Bezpośrednio po ustąpieniu objawów można wypłukać jamę ustną wodą lub roztworem sody oczyszczonej (1 łyżeczka sody na szklankę przegotowanej i schłodzonej wody).

Podczas ciąży należy myć zęby dwa razy dziennie - rano i wieczorem. W tym celu warto korzystać ze szczoteczki o miękkim włosiu oraz pasty do zębów z fluorem, która przeznaczona jest dla kobiet w ciąży, np. Biała Perła dla kobiet w ciąży. Zalecane jest także codzienne nitkowanie powierzchni stycznych nicią dentystyczną.

Jeśli w czasie ciąży wystąpi ból zęba, należy niezwłocznie udać się do dentysty i wyleczyć wszystkie aktywne ogniska próchnicowe. Leczenie stomatologiczne może być przeprowadzane w całym okresie ciąży, jednak najkorzystniej wyleczyć zęby między 14 a 20 tygodniem. Dobrym pomysłem będzie także przeprowadzenie dwóch wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym - w 3-4 miesiącu ciąży oraz w 8 miesiącu ciąży. Eksperci zalecają również stosowanie płynów do płukania ust z chlorheksyną w II i III trymestrze ciąży (bezalkoholowy roztwór o stężeniu 0,12%).

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium