Higiena jamy ustnej w ciąży

Ciąża to okres, w którym kobieta powinna w szczególny sposób zadbać o higienę jamy ustnej. Wynika to z faktu, iż zły stan zębów i przyzębia może mieć negatywny wpływ na zdrowie zarówno przyszłej mamy, jak i dziecka. Gdy dojdzie do rozwoju kamienia nazębnego, próchnicy czy chorób przyzębia, istnieje ryzyko poważnych komplikacji. Jeśli dojdzie do rozwoju stanu zapalnego jamy ustnej, wówczas bakterię drogą krwiobiegu mogą dostać się do rozmaitych narządów – nerek, serca, a także płodu. Najpoważniejszym powikłaniem może być poród przedwczesny czy poronienie. Z tego względu należy szczególnie zadbać o zęby w okresie ciąży, a także przed nią. W przypadku planowania ciąży, należy jak najszybciej udać się do stomatologa i wyleczyć wszelkie ubytki i stany zapalne. Gabinetu stomatologa nie należy omijać także w ciąży.

Wiele obaw dotyczy bezpieczeństwa wykonywania niektórych zabiegów w gabinecie stomatologicznym. Szczególnie dotyczy to kwestii znieczulenia czy badań rentgenowskich zęba. Rzeczywiście – tego typu procedury są w ciąży niewskazane. Nie oznacza to jednak, że unikać należy wizyt u stomatologa. Nowoczesne technologie oraz profesjonalne narzędzia stomatologiczne umożliwiają bezpieczne leczenie zębów u kobiet w ciąży. Wizyty u stomatologa powinny być obowiązkowe wtedy, gdy pojawią się stany zapalne czy próchnica. Konieczne jest ponadto odbycie wizyt profilaktycznych – na początku ciąży oraz po kilku miesiącach (3-6 miesięcy).

Kobieta w ciąży powinna dokładnie poznać zasady poprawnej higieny jamy ustnej, aby sobie w nieświadomy sposób nie zaszkodzić.

Przede wszystkim nie zmieniać nawyków mycia. Używać tradycyjnej szczoteczki, pasty oraz nici dentystycznej. Jeżeli pojawi się krwawienie lub wrażliwość dziąseł nie zrażać się i nadal solidnie szczotkować zęby, aby dodatkowo nie doprowadzić do stany zapalnego dziąseł. Podczas niedomywania zębów odkłada się płytka nazębna, która ulegając mineralizacji przekształca się w kamień nazębny, którego w ciąży nie można usunąć. Dlatego trzeba się zastanowić czy warto do porodu mieć mnóstwo bakterii z kamienia nazębnego w jamie ustnej?!

Dodatkowo przyszła mama powinna pamiętać, aby po każdym "nocnym" podjadaniu mimo późnej pory wynitkować i umyć zęby. Po zjedzeniu cytrusów lub wypiciu napojów gazowanych powinno się wypłukać usta wodą i odczekać min. 30 min przed szczotkowaniem, aby zmniejszyć pH w jamie ustnej, tak samo należy zrobić w przypadku wymiotów.

Jeżeli kobieta w ciąży ma jakiekolwiek pytania, wątpliwości warto udać się do gabinetu na wizytę do higienistki stomatologicznej, która udzieli odpowiedniego instruktażu higieny jamy ustnej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium