Dezynfekcja w gabinecie

Gabinet stomatologiczny jest miejscem, które powinno każdego dnia przejść przykładne sprzątanie i dezynfekcję, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się bakterii, mogących stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia pacjenta. Pacjenci muszą zawierzyć gabinetom, że każdego dnia dbają o prawidłową higienę i dezynfekcję wszystkich urządzeń, które mają bezpośredni i pośredni kontakt z pacjentem. Niestety nie istnieją żadne testy, które pozwolą z natychmiastowym skutkiem sprawdzić skuteczność przeprowadzonego procesu dezynfekcji i sterylizacji, co sprawia, że wszystko leży w rękach odpowiednio wykwalifikowanego personelu. Cały problem jest wynikiem braku odpowiednich procedur, które mogłyby ujednolicić cały proces.

 

Kilka błędów, można śmiało powiedzieć kardynalnych, przekreśla prawidłowy proces sterylizacji i niweluje wszystkie dotychczasowe wysiłki personelu, ponieważ nie zabija wszystkich bakterii, które mogą wywoływać choroby i wirusy.

 

Do najczęstszych błędów, które mają wpływ na narzędzia stomatologiczne – ich sterylność przede wszystkim – należy zbyt krótki czas przechowywania ich w roztworze, który ma za zadanie wyeliminować wszystkie bakterie, mogące zagrozić pacjentowi i stworzyć zagrożenie. Zalecany czas, w jakim powinno się sterylizować narzędzia, powinien zostać zawsze zachowany – absolutnie i bezwarunkowo. Nie można tego obejść na skróty, chociaż można usłyszeć o przypadkach, gdzie personel używa większego stężenia, niż to zalecone przez producenta i przez to skraca czas sterylizacji.

 

W kwestii czasu stosowania preparatu, nie ma żadnego pola manewru dla stomatologa i całego personelu. Asortyment stomatologiczny najczęściej trzeba stosować w odniesieniu do sztywnych ram i norm, narzuconych przez producenta. Każde odstępstwo od normy wiąże się z brakiem przeprowadzenia pełnego procesu sterylizacji, a także możliwości bardzo szybkie i nieodwracalnego zniszczenia narzędzi. I tak właśnie jest w przypadku stężenia oraz czasu roboczego przygotowanego roztworu – są to wartości, których pod żadnym pozorem nie można zmieniać ani manewrować nimi według własnego uznania.

 

Personel gabinetu powinien także zadbać o to, aby narzędzia były zanurzone na odpowiedniej głębokości, aby uniknąć sytuacji, w której sterylna staje się tylko część narzędzi. Równie istotnym i często popełnianym błędem jest łączenie kilku różnych roztworów, różnych firm. Nie poprawia to ani efektu, ani nie jest zdrowsze dla narzędzi. Bardzo ważny jest także odpowiedni dobór środka do zagrożenia biologicznego, który pozwoli kompletnie wyeliminować wszystkie czynniki powodujące ryzyko rozwoju chorób. Równie ważne jest osuszanie narzędzi po zakończonym procesie sterylizacyjnym.

 

Personel gabinetu ma bardzo odpowiedzialne zadanie, ponieważ to w jego rękach leży zdrowie pacjentów. Zaniedbanie odpowiednich procedur może mieć negatywne skutki nie tylko dla pacjentów odwiedzających gabinet stomatologiczny, ale także dla personelu gabinetu stomatologicznego, którego również dotyczy ryzyko zachorowania.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium