José dos Santos - Okluzja zasady i leczenie

Dostępność: dostępny
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 109,90 zł 109.90
ilość szt.
Zyskujesz 10 pkt [?]

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis produktu

Okluzja – zasady i leczenie

Wydawnictwo: Kwintesencja

Przez bardzo długi czas zakładano, że pojedynczy ząb mógł być powodem lub rozwiązaniem problemów narządu żucia. Takie podejście spowodowało, że przez wiele lat planowanie leczenia zawierało mnóstwo nieprawidłowości, a przede wszystkim powstrzymywało stomatologów przed zastosowaniem zasad okluzji w przypadku leczenia zaburzeń żucia. Istotą rozumienia okluzji jest uświadomienie sobie faktu, że każdy jednostkowy element narządu żucia jest odpowiedzialny za prawidłową okluzję.

Koniecznym jest wspomnieć, że piśmiennictwo w sprawie okluzji jest obszerne i mocno zróżnicowane, a jednocześnie niejasne, co jest powodem wielu sporów. Publikacje te obejmują bardzo wiele teorii, objaśniają i instruują lekarzy, jak stosować konkretne techniki i metody leczenia, mając na uwadze osiągnięcie różnych zamiarów. Część tych praktyk wyszła z mody, z powodu ograniczonych wskazań i krótkiej obserwacji, a część stała się stosowanymi do dziś metodami leczenia, pomimo tego, że ich wykorzystanie wymaga wyjątkowo zrównoważonego i bardzo skrupulatnego podejścia do tematu okluzji.

 

Książka obejmuje:

I. Szczękowo-żuchwowe relacje przestrzenne i ruchy żuchwy

Okluzja zębów jest przedmiotem wielu dyskusji. Na dziś dzień powstało kilka teorii, ale każda z nich jest wyjątkowo trudna do przyswojenia albo nie posiada wystarczających dowodów na jej poparcie. Ten rozdział został poświęcony pozycjom centralnym i ruchom ekscentrycznym oraz stosunkom niezwarciowym w pozycji spoczynkowej, co przekłada się na ogólną dynamikę żuchwy

 

II. Artykulatory i ich zastosowanie

Artykulatory są urządzeniami, które pozwalają na odtworzenie pozycji i ruchów żuchwy. Pełnią wyjątkowo istotną rolę w stomatologii klinicznej. Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje: całkowicie nastawialne i częściowo nastawialne (te z kolei dzielą się na dwie grupy: acron i non-arcon). Ten rozdział został poświęcony zgromadzeniu istotnych danych potrzebnych do przeniesienia sytuacji klinicznej do artykulatora, a także odpowiada na pytania, jak prawidłowo go stosować i odpowiednio nastawić.

 

III. Diagnostyka różnicowa bólu w obszarze szczękowo-twarzowym.

Można rozróżnić różnego rodzaju doznania bólowe, które są wynikiem struktury obszaru szczękowo-twarzowego. Dla każdego stomatologa są one szczególnie ważne i to nie tylko ze względu na rejon ciała, które zostaje dotknięte bólem, ale także ze względu na złożoność i niejednokrotnie mylące objawy, które są dużym wyzwaniem dla dentysty podejmującego próbę zlokalizowania przyczyny ich występowania.

 

IV. Diagnoza i protokół leczenia

Precyzyjny protokół postępowania klinicznego, który ma za zadanie posłużyć ocenie i wdrożeniu leczenia pacjenta, jest kluczem do sukcesu. Do skutecznego i przemyślanego protokołu leczenia należy wdrożyć kilka elementów, które zostały rozwinięte w rozdziale:

 • wywiad,
 • badanie pacjenta,
 • diagnostyczne badanie palpacyjne,
 • testy prowokacyjne,
 • test z oporem żuchwowym,
 • relacje okluzyjne,
 • narzędzia diagnostyczne,
 • planowanie leczenia.

 

V. Wykonanie okluzyjnych szyn nagryzowych.

W rozdziale znajdują się opis i zastosowanie termoutwardzalnych i samoutwardzalnych tworzyw akrylowych, które pozwalają na wykonanie okluzyjnych szyn nagryzowych. Warto wiedzieć, że termoutwardzalne tworzywa akrylowe są przeznaczone do wykorzystania w laboratoriach, z kolei samoutwardzalne tworzywa akrylowa doskonale sprawdzą się w gabinecie, jeśli pacjent wymaga natychmiastowej pomocy. Każdy z aparatów ma taką samą budowę morfologiczną.

 

VI. Leczenie zachowawcze zaburzeń w stanie skroniowo-żuchwowym

Rozdział został poświęcony metodom leczenia zachowawczego, które z powodzeniem można stosować w formie terapii pomocniczej. Można wyróżnić tutaj dwa rodzaje leczenia bólu: farmakologiczne i niefarmakologiczne. Do niefarmakologicznych sposobów należy przede wszystkim wykorzystanie ciepła i zimna, masażu, mobilizacji, unieruchomienia i ćwiczeń terapeutycznych. Z kolei do środków farmakologicznych zaliczyć trzeba leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, zwiotczające mięśnie, uspokajające, przeciwgorączkowe, wazoaktywne oraz maści.

 

VII. Determinanty geometryczne dla uzupełnień czynnościowych

Uzupełnienia estetyczne wymagają szczególnej uwagi stomatologów ze względu na konieczność ich właściwego opracowania. Rozdział siódmy opiera się na przekazaniu danych pozwalających na zdefiniowanie struktur, dzięki dokonaniu wstępnych obserwacji cech geometrycznych konkretnych grup zębowych. Ta wiedza pozwoli na prawidłowe wykonanie uzupełnienia czynnościowego.

 

VIII. Korekta okluzji w naturalnym uzębieniu dorosłych.

Rozdział został poświęcony tylko jednej korekcie okluzji – szlifowaniu selektywnemu zgodnie z koncepcją swobody w centrum – jednak wyczerpuje go w całości. Zagadnienia znajdujące się w rozdziale:

 • cele,
 • wskazania,
 • korekta okluzji na zamontowanych modelach,
 • korekta okluzji w jamie ustnej,
 • okluzja na implantach.

 

IX. Leczenie zachowawcze wad zgryzu.

Najważniejszym celem rozdziału dziewiątego jest przedstawienie najbardziej zachowawczych metod leczenia klinicznego, aby w efekcie osiągnąć stabilność okluzyjną w szczególnych warunkach zwarciowych, które mogą zostać uznane nawet za wady zgryzu. Ostatni dział nie ma na celu zobrazowania skomplikowanych przypadków klinicznych. Tekst traktuje o klasycznych metodach ekwilibracji okluzji, które mogą zostać zastosowane w gabinecie stomatologicznym.

Inni kupili rownież
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium