Edra Urban & Partner - Anatomia dla stomatologów
Opis produktu
Edra Urban & Partner - Anatomia dla stomatologów
Wydawnictwo: Edra Urban & Partner
Anatomia dla stomatologów to podręcznik przeznaczony głównie dla studentów stomatologii oraz już praktykujących stomatologów.
W publikacji, przedstawiono kompleksową wiedzę, na temat budowy anatomicznej ciała ludzkiego. To wiedza z zakresu budowy anatomicznej wszystkich układów i narządów organizmu ludzkiego. Przy opisach poszczególnych struktur i układów anatomicznych, przedstawiono uwagi na temat ich funkcji oraz możliwości wystąpienia zmian chorobowych, z którymi lekarze stomatolodzy, mogą się spotkać podczas swojej pracy zawodowej. W podręczniku, zamieszczono również odpowiednie odnośniki do rycin z Atlasu głowy, szyi dla stomatologów F.H. Nettera oraz Atlasu anatomii człowieka F.H. Nettera. W książce uwzględniono uwagi, podnoszone przez studentów stomatologii w trakcie edukacji stomatologicznej. Zgodnie z sugestiami studentów podręcznik napisano w taki sposób, aby był on przejrzysty i czytelny dla wszystkich, którzy są zainteresowani anatomią. Zamieszczone układy rycin, tabel i schematów ułatwiają zrozumienie określonego i omawianego zagadnienia.
Spis treści:
- Wprowadzenie
- Mianownictwo anatomiczne, budowa ciała ludzkiego,osie i płaszczyzny
- Układ kostny
- Układ połączenia kości
- Układ mięśniowy
- Układ pokarmowy
- Układ oddechowy
- Układ moczowo - płciowy
- Układ krążenia (sercowo - naczyniowy)
- Układ dokrewny
- Układ nerwowy ośrodkowy
- Układ nerwowy autonomiczny
- Nerwy czaszkowe
- Nerwy rdzeniowe
- Narząd wzroku
- Narząd słuchu i równowagi - narząd przedsionkowo - ślimakowy
- Narząd smaku, węchu, skóra i jej wytwory
- Skorowidz
Wydawnictwo: Edra Urban & Partner
Oprawa: miękka
Ilość stron: 312
Autorzy:
- prof. dr hab. med. Franciszek Burdan
- prof. dr hab. med. Bohdan Gworys
- prof. dr hab. med. Wiesław Leonard Kurlej
- prof. dr hab. med. Zbigniew Wójtowicz
Redakcja naukowa:
- prof.dr hab. med Wiesław Leonard Kurlej
- prof. dr hab. med. Bohdan Gworys
- prof. dr hab. med. Franciszek Burdan
Opakowanie zawiera: 1 x Edra Urban & Partner - Anatomia dla stomatologów.
Produkty powiązane
VADEMECUM dr n. ekon. Magdalena Szumska

Kilka słów o Autorce:
Dr n. ekon. Magdalena Szumska - od 2001 r. współzarządza jednostkami medycznymi. Badawczo i wdrożeniowo interesuje się problematyką zarządzania i marketingu oraz relacjami w usługach medycznych.
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na Wydziale Zarządzania oraz Institut de Gestion de Rennes IGR-IAE, Université de Rennes we Francji; doktoryzowała się w 2004 r. Dodatkowo, jej kariera związana jest z prestiżowym dwumiesięcznikiem „Medical Maestro Magazine”, którego jest pomysłodawcą, współtwórcą i Redaktorem Naczelnym.
Magdalena Szumska to autorka kilkudziesięciu publikacji, w tym książek i podręczników dla lekarzy i personelu średniego, a także kadry zarządzającej placówkami medycznymi. Wprowadziła pojęcie trudnego pacjenta w medycynie.
Ekspert w zakresie zarządzania jednostkami medycznymi i specjalista ds. przedsięwzięć oraz relacji z klientami. W praktyce wykorzystuje wiedzę interdyscyplinarną z obszaru zarządzania, marketingu, psychologii, ekonomii i neurologii.
Magdalena Szumska jest cenionym wykładowcą-mówcą i konsultantem.
W naszej ofercie znajdziecie Państwo VADEMECUM – to publikacja składająca się z niżej wymienionych części, będąca wnikliwym i kompletnym kompendium wszystkich
możliwych aspektów komunikacji w jednostkach lecznictwa stomatologicznego na poziomie relacji personelu średniego z lekarzami i pacjentami.
I - Podręcznik komunikacji w gabinecie dentystycznym
To doskonały materiał przede wszystkim dla lekarzy, asystentek pracujących z pacjentami i studentów. Podaje rozwiązania w pracy z pacjentami, którzy są trudnymi klientami, począwszy od sfery finansów (np. trudny pacjent windykacyjny), a skończywszy na komunikacji (np. z pacjentem agresywnym, opiniotwórczym czy dzieckiem).
Również dla lekarzy z dużym stażem zawodowym.
II - Samodzielna praca z pacjentem
Podręcznik dla asystentki, higienistki, technika radiologii, położnej, pielęgniarki i każdej osoby wspierającej pracę lekarza przy pacjencie.
Zawartość w sposób merytoryczny pokazuje, jak pracować z pacjentem i jego rodziną wtedy, kiedy przy pacjencie nie ma lekarza: podczas wykonywania zdjęć, uzupełniania dokumentacji, procedur higienizacyjnych, edukacji i instruktażu pacjenta, przygotowania do zabiegu (procedury), wykonywania badań dodatkowych, a także oczekiwania pacjenta na lekarza w gabinecie.
Dla gabinetów dentystycznych i wielospecjalistycznych.
III - Profesjonalna recepcja w usługach medycznych
„Profesjonalna recepcja w usługach medycznych” to idealny elementarz dla każdej recepcjonistki, rejestratorki, a także właścicieli gabinetów medycznych. Doskonale tłumaczy i podaje rozwiązania komunikacji zarówno z pacjentem, jak i z lekarzem. Opisuje wiele ciekawych przykładów, z którymi mamy do czynienia na co dzień, pracując w tym zawodzie. Doskonałe recenzje świadczą o rzetelnym podejściu do bardzo istotnej kwestii, jaką jest dobra i sprawna praca każdej recepcji.
Książka pokazuje, jak udoskonalić to, co już jest dobre oraz wskazuje ścieżkę profesjonalizacji przyjęć pacjentów.
IV - Trudny Pacjent w medycynie. Cz. I
To doskonały materiał przede wszystkim dla lekarzy, personelu pomocniczego pracującego z pacjentami oraz dla studentów. Podaje rozwiązania w pracy z pacjentami, którzy są trudnymi klientami. IV część Vademecum poświęcona jest pacjentom ze sfery finansów (np. trudny pacjent windykacyjny).
Również dla lekarzy z dużym stażem zawodowym.
Wyobraź sobie piękny gabinet, doskonale współpracujący personel i zadowolonych pacjentów, którzy z uśmiechem wracają do domu...
To możliwe! Dzięki wiedzy zawartej w podręczniku, poradzisz sobie w każdej sytuacji i zbudujesz trwałą, przyjazną relację z KAŻDYM pacjentem.
V - Trudny Pacjent w medycynie. Cz. II
To doskonały materiał przede wszystkim dla lekarzy, personelu pomocniczego pracującego z pacjentami oraz dla studentów. Podaje rozwiązania w pracy z pacjentami, którzy są trudnymi klientami. V część Vademecum poświęcona jest pacjentom ze sfery komunikacji (np. pacjent agresywny, opiniotwórczy czy arogancki).
Również dla lekarzy z dużym stażem zawodowym.
Wyobraź sobie piękny gabinet, doskonale współpracujący personel i zadowolonych pacjentów, którzy z uśmiechem wracają do domu...
To możliwe! Dzięki wiedzy zawartej w podręczniku poradzisz sobie w każdej sytuacji i zbudujesz trwałą, przyjazną relację z KAŻDYM pacjentem.
VI - Skuteczna Komunikacja. Pacjent i zespoły medyczne
„Skuteczna komunikacja. Pacjent i zespoły medyczne” to podręcznik przeznaczony dla wszystkich pracowników placówek medycznych, opracowany na podstawie pracy naukowej i wdrożeniowej dwóch autorów, dr n. ekon. Magdaleny Szumskiej i prof. zw. dr. hab. Henryka Mruka, związanych z rynkiem medycznym od wielu lat.
Książka porusza ważny temat komunikacji w medycynie. Komunikowanie się z pacjentami, z otoczeniem czy też wewnątrz placówek medycznych wiąże się z doskonaleniem umiejętności związanych ze skutecznym porozumiewaniem się.
Podręcznik zawiera opisy prawdziwych zdarzeń, które bardzo dobrze ilustrują materiał. Całość zawiera również wskazówki i porady, które można zastosować w codziennej praktyce.
VII - Doskonała recepcja w medycynie - poziom wyżej
"Doskonała recepcja w medycynie - poziom wyżej” to kompendium wiedzy każdej recepcjonistki, rejestratorki, a także właścicieli gabinetów medycznych. Doskonały podręcznik będący odpowiedzią na współczesne oczekiwania pacjenta w rozumieniu KLIENTA w usługach medycznych. Idealna zarówno dla małych gabinetów, średnich placówek medycznych oraz szpitali. Recenzje świadczą o rzetelnym podejściu do bardzo istotnej kwestii, jaką jest doskonałość recepcji i jej znaczenie w odniesieniu do świadczonych usług medycznych. W oparciu o ścieżkę pacjenta DOSKONAŁA RECEPCJA to wymóg współczesnego gabinetu medycznego.
Każda recepcja może być dobrze zarządzana. To w recepcji bije serce organizacji gabinetu i kliniki.
Jeśli przeczytałaś/przeczytałeś i wdrożyłaś/wdrożyłeś skutecznie rozwiązania przedstawione w "Profesjonalnej recepcji w usługach medycznych" - czas na POZIOM WYŻEJ.
VIII - KROKODYL W SZAFIE, czyli ułóż sobie gabinet
„KROKODYL W SZAFIE, czyli ułóż sobie gabinet" jest książką o pacjencie, czyli KROKODYLU, który trafia na obcą dla niego planetę, czyli do GABINETU DENTYSTYCZNEGO.
Niekoniecznie pragnie tu być. Nie zawsze czuje się tu dobrze. Czasami jest wściekły lub zazdrosny o wygląd innych pacjentów. Nie mieści się w SZAFIE, czuje się w niej obco. Jest mu tu ciasno i źle.
Jak traktujesz KROKODYLA W SZAFIE? Hmm... On się znalazł na twojej planecie, jak tylko wszedł do SZAFY, twojego gainetu, wiesz o tym? Ugość go tak, aby nie powiedział nigdy, że trafił do jakiegoś dziwnego miejsca. Niech KROKODYL zobaczy w tobie KROKODYLA, a w twoim gabinecie przyjazne środowisko. Nie jakąś szafę, w której się nie mieści.
Maciej Żarow - Licówki

Dr n. med. Maciej Żarow - Licówki. Fantazja, ryzyko, sukces.
Wydawnictwo: Kwintesencja
Książka Licówki autorstwa Macieja Żarnowa jest przeznaczona dla klinicysty o różnym stopniu zaawansowania – szeroka wiedza przedstawiona w publikacji pozwoli odnaleźć w niej istotne informacje doświadczonym i średnio zaawansowanym lekarzom. Poruszenie wielu bardzo istotnych zagadnień z dziedziny licówek, nie spowodowało pozostawienia pytań bez odpowiedzi. Autor bardzo chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, nie pomijając przy tym porażek, dlatego jest w stanie wyraźne wskazać, gdzie stomatolog może popełnić błąd. Wiele informacji opiera się na osobistym doświadczeniu Macieja Żarnowa, który zdradza swoje indywidualnie wypracowanie techniki.
Konstrukcja książki w całej rozciągłości zawiera bardzo dużą precyzję i logiczne prowadzenie dialogu z czytelnikiem. Efektem jest przeprowadzenie lekarza od etapu przyjęcia pacjenta do gabinetu, poprzez procedurę diagnostyczną, możliwości postępowania klinicznego dla każdego przypadku, aż do zagadnień anatomicznych i możliwości technologicznych.
Docenionym przez każdego lekarza, który będzie miał kontakt z publikacją, z pewnością okaże się fakt, że treść nie ogranicza się do opisania kilku podstawowym sytuacji klinicznych, a oferuje wiele rozwiązań. Przedstawione przypadki bywają skrajnie różne, zdaje sobie z tego sprawę każdy dentysta, a jednak proponowane w książce rozwiązania są w miarę uniwersalne i elastyczne. Autor definiuje je jednoznacznie, kreując w ten sposób własny katalog wskazań i przeciwwskazań.
Książka została podzielona na dziesięć rozdziałów, które pozwalają poznać tajniki licówek w sposób systemowy, umożliwiający bardzo głębokie przyswojenie prezentowanej wiedzy. Porusza zagadnienia z sektora wskazań i przeciwwskazań, kwestii estetyki, planowania leczenia z wykorzystaniem licówek, aż do wszystkich etapów istotnych dla wykonania licówek. Pierwszy rozdział został poświęcony w całości pytaniom, które często zostają bez odpowiedzi, pytaniom, które zadaje zarówno pacjent, jak i lekarz, a autor książki bardzo precyzyjnie na nie odpowiada i ilustruje przykładami klinicznymi.
Spis treści:
- Dlaczego licówki?
- Licówki porcelanowe: tak czy nie?
- Planowanie licówek.
- Morfologia zęba.
- Komunikacja fotograficzna.
- Preparacja – licówki – wyciski tymczasowe.
- Cementowanie licówek.
- Atlas procedur klinicznych.
- Licówki mikroinwazyjne czy bez preparacji?
- Licówki kompozytowe + licówki w stomatologii cyfrowej.
Lek. dent. Tomasz Łukasik książka "Uśmiechnij się"

Tomasz Łukasik - "Uśmiechnij się"
"Uśmiechnij się" - kompleksowy poradnik odnośnie zdrowia jamy ustnej, przeznaczony dla pacjentów. Stanowi jednak świetne narzędzie również dla lekarzy i higienistek, pomagając im zrozumieć, z jakimi problemami boryka się ich przeciętny pacjent. Jest też świetnym uzupełnieniem edukacji pacjenta przy kompleksowym leczeniu. Dzięki wiedzy zawartej w książce, pacjenci uczą się prawidłowo dbać o swoje zęby, dzięki czemu wykonywane w gabinecie leczenie jest w stanie funkcjonować znacznie dłużej.
Potrzeba napisania książki pojawiła się w momencie przeprowadzania pierwszorazowych konsultacji z pacjentami, gdzie lek. dent. Tomasz Łukasik uzmysłowił sobie, że większość z nich nie ma świadomości, jak należy prawidłowo dbać o pełną higienę jamy ustnej. Chęć szerzenia profilaktyki zrodziła się także ze względu na bardzo niski poziom świadomości odnośnie higieny jamy ustnej wśród Polaków.
Książka ma charakter poradnikowy z wydzielonymi rozdziałami porządkującymi przekazywaną wiedzę. Tekst został napisany prostym językiem, który pozwoli szybko przyswoić odpowiednią porcję wiedzy. Wszystkie porady udzielane są przez fachowca, który oferuje rzetelną, popartą doświadczeniem i badaniami naukowymi wiedzę. Każdy z rozdziałów zawiera krótkie podsumowanie wszystkich najważniejszych informacji, dzięki czemu w prosty sposób można ją sobie odświeżyć i sprawdzić najważniejsze informacje.
W publikacji każdy znajdzie porady dla siebie, bez względu na to czy jest dzieckiem, czy dorosłym, czy jego zęby są w znakomitym zdrowiu, czy potrzebują leczenia stomatologicznego; istotne informacje znajdą dla siebie zarówno ci, którzy do dentysty chodzą z uśmiechem, ale i też osoby przejawiające paniczny lęk.
Książka zawiera:
I Profilaktyka,
II Problemy z zębami,
III Ciąża,
IV Dziecko,
V Stomatologia.
Trudny pacjent w gabinecie Magdalena Szumska

"Trudny pacjent w gabinecie" - Magdalena Szumska
Książka autorstwa Magdaleny Szumskiej pt. „Trudny pacjent w gabinecie” przeznaczona jest dla pracowników gabinetów stomatologicznych. Zarówno dentyści, jak i asystentki stomatologiczne oraz studenci znajdą w tej pozycji cenne rady dotyczące współpracy z pacjentami wymagającymi szczególnej uwagi. Pod pojęciem „trudnego pacjenta” kryje się zarówno pacjent agresywny, zlękniony, z którym komunikacja może być utrudniona, a także dziecko. Autorka podpowiada ponadto, jak postępować z pacjentami z trudną sytuacją finansową.
Książka doskonale sprawdza się zarówno w przypadku stomatologów dopiero rozpoczynających pracę w gabinecie, jak i stomatologów z długim stażem. Dzięki zawartym w niej praktycznym poradom możliwe jest płynne i sprawne funkcjonowanie gabinetu stomatologicznego, nienaganna współpraca z pacjentami oraz utrzymanie przyjaznej atmosfery w miejscu pracy.
Oprawa: twarda
Format: B5
Ilość stron: 119
Edra Urban & Partner - Licówki porcelanowe na zęby żuchwy i szczęki

Edra Urban & Partner - Licówki porcelanowe na zęby żuchwy i szczęki.
Producent: Edra Urban & Partner
Licówki porcelanowe na zęby żuchwy i szczęki to pozycja skierowana do praktykujących lekarzy dentystów jak i studentów wydziału lekarsko - dentystycznego.
Piękne, zdrowe i białe zęby to przeświadczenie obowiązujące we współczesnej kulturze europejskiej jako synonim powodzenia, młodości i dostatku. Dzięki współczesnym materiałom odtwórczym i rekonstrukcyjnym oraz nowoczesnym procedurom, istnieje wiele możliwości poprawy wyglądu zgodnych z oczekiwaniami pacjentów. Publikacja napisana jest na podstawie wieloletniego doświadczenia klinicznego i przeprowadzenia przez dr. Ciesielskiego setek zabiegów oraz kursów z dziedziny stomatologii estetycznej. Autor w publikacji bardzo szczegółowo opisuje wskazania do zastosowania licówek porcelanowych a także niezbędne do ich wykonania urządzenia, instrumenty i materiały stomatologiczne.
Spis treści:
Rozdział 1 - Jak planować leczenie protetyczne z zastosowaniem licówek porcelanowych - terapia i praktyka:
- Jak planować leczenie protetyczne z zastosowaniem licówek porcelanowych
- Zasady preparacji licówek porcelanowych
- Przeciwwskazania do stosowania licówek porcelanowych
- Zasady cementowania pod licówki porcelanowe
- Nanotechnologia, nanoceramika, idealne wypełnienia
- Korzyści płynące z nanotechnologii
Przypadek kliniczny nr 1:
- Wybielanie nakładkowe i wybielanie endo
- Wybielanie endo i efekt wybielania nakładkowego
- Zakończone wybielanie nakładkowe i endo
- Znieczulenie do preparacji pod licówki
- Znieczulenie strzykawką paroject nasiękowe i śródwięzadłowe
- Retrakcja dziąseł pola zabiegowego przed preparacją zębów 12, 11, 21, 22 pod licówki porcelanowe
- Preparacja pod licówki z uzyciem wiertła dystansowego
- Ciąg dalszy preparacji, kształtowanie łoża pod licówkę
- Zakończona preparacja z redukcja brzegu siecznego
- Polerowanie pola protetycznego po preparacji
- Zakończona preparacja i wycisk precyzyjny pod licówki
- Masy silikonowe heavy body light body
- Materiał tymczasowy na zębach 12, 11, 21, 22 ; model roboczy z licówkami
- Zabieg silanizacji z użyciem monobondu - S
- Przygotowanie licówki do cementowania
- Wytrawianie zębów przed cementowaniem
- Żywice systemu łączącego - technika nakładania i cementy baza
- Cementowanie licówek, utwardzanie światłem lampy led
- Dokładna polimeryzacja światłem ; polerowanie zacementowanych licówek
- Ciąg dalszy polerowania ; gotowe licówki
- Zamknięcie etapu wybielania endo - założenie kompozytu
Przypadek kliniczny nr 2:
- Modele robocze i sytuacja kliniczna przed preparacją
- Zacementowanie licówek na zęby 32, 31, 42
Przypadek kliniczny nr 3
- Model roboczy - zakres preparacji celem osiągnięcia idealnego położenia licówek
Przypadek kliniczny nr 4
- Pomiar długości i szerokości siekaczy centralnych według Złotej proporcji
Przypadek kliniczny nr 5
- Wiertła dystansowe ; preparacja
- Ciąg dalszy preparacji ; model roboczy
- Technika usuwania zabezpieczenia tymczasowego na zębach oszlifowanych
- Zęby po oszlifowaniu ; wycisk precyzyjny ; masy silikonowe
- Silanizacja ; przygotowanie do cementowania
- Total each i system łączący
- Przygotowanie cementu baza A3 A1 transparent według klucza Vita
- Cementowanie licówek porcelanowych
- Osadzanie licówek porcelanowych
- Kontrola położenia licówek na polu protetyczny
- Polimeryzacja światłem
- Usuwanie nadmiaru cementu kompozytowego przy użyciu skalpela "12"
- Ciąg dalszy usuwania nadmiaru cementu; polerowanie
- Polerowanie zacementowanych licówek
Przypadek kliniczny nr 6
Przypadek kliniczny nr 7
Przypadek kliniczny nr 8
- Modele robocze; planowane nakłady w odcinkach zębów trzonowych żuchwy
- Zacementowane licówki łuku dolnego w odcinku przednim
- Model roboczy z licówkami i cementowanie
Przypadek kliniczny nr 9
- Zamykanie diastem w odcinku 13,12, 11, 21, 22, 23 z minimalną preparacją
Przypadek kliniczny nr 10
- Zaawansowana odbudowa estetyczna z wykorzystanie licówek na zęby dolne
- Praca z artykulatorem
- Gotowa praca protetyczna
- Modele robocze w artykulatorze
- Estetyka biało - czerwona
Przypadek kliniczny nr 11
- Modele orientacyjne i robocze
- Cementowanie - modele robocze i oszlifowane zęby
- Ciąg dalszy cementowania licówek łuku dolnego
- Modele robocze z licówkami
- Wytrawianie i cementowanie
- Polimeryzacja cementu lampa led
- Obraz po zacementowaniu
Przypadek kliniczny nr 12
- Obraz kliniczny - licówki na zęby dolne
- Modele robocze z licówkami i koronami na stopie złota dentystycznego
- Cementowanie całej pracy
- Gotowa praca łuku górnego
Przypadek kliniczny nr 13
- Spreparowane zęby dolne
- Spreparowane zęby dolne i łyżka indywidualna
- Masa silikonowa do zabezpieczeń
- Uzupełnienia tymczasowe - zęby dolne
- Modele robocze łuku górnego
- Faza cementowania licówek
- System łączący Variolink II
- Zacementowane licówki
Przypadek kliniczny nr 14
- Wycisk pod "temporary" i znieczulenie
- Preparacja zębów dolnych
- Wycisk precyzyjny
- Zabezpieczenie zębów
- Praca w artykulatorze
- Modele robocze
- Model roboczy z licówkami
- Cementowanie licówek
- Ciąg dalszy cementowania
- Gotowa praca
- Estetyka biało - czerwona
Przypadek kliniczny nr 15
- Szyna "ortodontic" do relaksacji
- Odbudowa zębów bocznych inlay - onlay
- Odbudowa zębów bocznych szczęki
- Modele robocze
- Obraz kliniczny po rekonstrukcji
Rozdział 2 - Opis przypadków klinicznych z zastosowaniem licówek porcelanowych
- Odbudowa estetyczna zębów żuchwy w odcinku 35 - 45 z zastosowaniem licówek porcelanowych
- Rekonstrukcja P-A (posterior-anterior). Odbudowa estetyczna zębów z zastosowaniem licówek porcelanowych
- Odbudowa estetyczna złamanej w wyniku urazu korony zęba 11 z wykorzystaniem odłamanego fragmentu korony
- Rekonstrukcja P-A w żuchwie i szczęce : wkłady, korony, licówki porcelanowe, mosty porcelanowe. Wybielanie nakładkowe przetrwałych zębów mlecznych
- Rekonstrukcja estetyczna zębów żuchwy i szczęki z zastosowaniem licówek porcelanowych i mostów porcelanowych z podparciem szklanym ZX
- Zmiana położenia osiowego siekaczy dolnych i kształtu łuku zębowego żuchwy w odcinku przednim
- Rekonstrukcja estetyczna P - A. Wkłady z ceramiki prasowanej i licówki porcelanowe na zęby żuchwy i szczęki
- Odbudowa implantologiczna zębów w odcinku przednim szczęki ze wszczepów cyrkonowych
- Odbudowa estetyczna zębów 11, 21 i 22 z zastosowanie koron porcelanowych na podbudowie cyrkonowej
- Rekonstrukcja estetyczna zębów 12 - 11 i 21- 22 - wymiana licówek kompozytowych na porcelanie
- Rekonstrukcja estetyczna zębów 12 - 11 i 21 - 22 - licówki porcelanowe
- Rekonstrukcja estetyczna P-A (posterior-anterior) z przywróceniem utraconej wysokości
zwarcia z użyciem wkładów koronowo - korzeniowych metalowych oraz koron porcelanowych na podbudowie metalowej - Rekonstrukcja estetyczna P-A (posterior-anterior) - przywrócenie utraconej wysokości zwarcia z użyciem wkładów i nakładów ceramicznych, korony pełnoceramicznej oraz licówek porcelanowych
- Rekonstrukcja estetyczna P-A (posterior-anterior) z zastosowaniem licówek porcelanowych na zębach siecznych żuchwy, koron porcelanowych, zasuw, protezy szkieletowej na zasuwach i mostu porcelanowego
- Rekonstrukcja P-A (posterior-anterior) z użyciem wkładów / nakładów ceramicznych, wkładów koronowo - korzeniowych na bazie złota dentystycznego, koron porcelanowych na podbudowie ze złota i licówek porcelanowych na zęby żuchwy i szczęki
- Okluzja - teoria i praktyka. Rekonstrukcja P-A (posterior-anterior) zębów żuchwy i szczęki z zastosowaniem wkładów koronowych i licówek porcelanowych
- Okluzja - teoria i praktyka. Rekonstrukcja P-A (posterior-anterior) zębów żuchwy i szczęki z zastosowaniem podparcia szklanego ZX
- Licówki porcelanowe na zęby 11, 21, 22. Odbudowa estetyczna z poprawieniem kształtu łuku zębowego
- Okluzja - teoria i praktyka. Rekonstrukcja P-A (posterior-anterior) z odbudowa utraconej wysokości zwarcia-odbudowa dolnego łuku zębowego
- Okluzja - teoria i praktyka. Rekonstrukcja P-A (posterior-anterior) z odbudowa utraconej wysokości zwarcia - odbudowa zębów szczęki
- Rekonstrukcja P-A (posterior-anterior). Odbudowa estetyczna zębów żuchwy i szczęki porcelanowymi uzupełnieniami protetycznymi stałymi
Wydawnictwo: Edra Urban & Partner
Autor: dr n. med. Jacek Ciesielski
Oprawa: twarda
Ilość stron: 267
Rok wydania: 2020
W publikacji zawarto bogato ilustrowane przypadki kliniczne oraz materiały filmowe, przedstawiające zabiegi preparacji pod licówki porcelanowe na zębach szczęki oraz cementowanie licówek porcelanowych na zębach żuchwy.
Opakowanie zawiera: 1 x Edra & Partner - Licówki porcelanowe na zęby żuchwy i szczęki.
Wybrane zagadnienia z mikrobiologii jamy ustnej

Wybrane zagadnienia z mikrobiologii jamy ustnej.
Wydawnictwo: Czelej
Wybrane zagadnienia z mikrobiologii jamy ustnej to podręcznik skierowany do
studentów, wykładowców jak i praktykujących lekarzy stomatologów.
Każdy przyszły i praktykujący lekarz stomatolog, aby dobrze zdiagnozować swoich
pacjentów, powinien znać podstawowe zagadnienia z zakresu mikroflory jamy
ustnej. Autorzy publikacji w dość obszerny sposób, opisali dział podstawowych
metod hodowli bakterii, w którym zamieścili zagadnienia dotyczące materiałów i
wyposażenia jakie powinno się znaleźć w każdej pracowni mikrobiologicznej.
Przedstawili sposób hodowli drobnoustrojów, rodzaje materiałów poddawanych
badaniom oraz sposoby ich pobierania. Opisano metody sterylizacji i sposoby jej
kontroli. Osobny dział został poświęcony dezynfekcji. Opisano zabiegi
wykorzystywane w dezynfekcji, przedstawiono zastosowanie preparatów
biobójczych. Omówiono rodzaje i zastosowanie leków przeciwbakteryjnych i
przeciwgrzybiczych. Przeanalizowano mechanizm działania chemioterapeutyków.
Odrębny rozdział został poświęcony drobnoustrojom i ich roli w procesie
próchniczym. Zamieszczono również informacje poświęcone etiologii i epidemiologii
zakażeń w praktyce stomatologicznej. W tym dziale omówiono źródła zakażeń ich
rodzaje oraz metody zapobiegania.
W książce dla zobrazowania i przedstawienia omawianych tematów, zamieszczono
wiele rycin oraz tabel.
Publikacja została opracowana przez pracowników naukowo dydaktycznych Katedry
i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej Akademii Medycznej w Warszawie.
Spis treści:
- Przedmowa
- Rozdział 1 - Podstawowe metody hodowli bakterii
- Rozdział 2 - Izolacja i identyfikacja mikroflory jamy ustnej
- Rozdział 3 - Odczyny immunologiczne, metody molekularne oraz inne metody stosowane w diagnostyce mikrobiologicznej
- Rozdział 4 - Sterylizacja
- Rozdział 5 - Dezynfekcja
- Rozdział 6 - Chemioterapeutyki przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze
- Rozdział 7 - Mechanizmy działania antybiotyków i lekooporności bakterii
- Rozdział 8 - Zasady racjonalnej chemioterapii
- Rozdział 9 - Środki przeciwbakteryjne w praktyce stomatologicznej
- Rozdział 10 - Ziarenkowce Gram - dodatnie i Gram - ujemne chorobotwórcze dla człowieka, z uwzględnieniem schorzeń jamy ustnej
- Rozdział 11 - Paciorkowce i organizmy podobne
- Rozdział 12 - Gronkowce
- Rozdział 13 - Tlenowe pałeczki Gram - ujemne chorobotwórcze dla człowieka z uwzględnieniem niektórych schorzeń jamy ustnej
- Rozdział 14 - Tlenowe i beztlenowe pałeczki Gram - dodatnie w schorzeniach u ludzi
- Rozdział 15 - Tlenowe i beztlenowe laeczki w schorzeniach u ludzi
- Rozdział 16 - Osiadła i przejściowa mikroflora jamy ustnej
- Rozdział 17 - Zakażenia wywoływane przez prątki, chlamydie,mikoplazmy i riketsje, ze szczególnym uwzględnieniem schorzeń jamy ustnej
- Rozdział 18 - Niektóre infekcje wywoływane przez grzyby chorobotwórcze dla człowieka o szczególnym znaczeniu w zakażeniach jamy ustnej
- Rozdział 19 - Wirusowe zakażenia jamy ustnej
- Rozdział 20 - Bezwzględnie beztlenowe i kapnofilne pałeczki Gram - ujemne oraz krętki w schorzeniach stomatologicznych
- Rozdział 21 - Udział drobnoustrojów w schorzeniach dziąseł i przyzębia. Mechanizmy ochronne w jamie ustnej
- Rozdział 22 - Zakażenia oportunistyczne. Pobieranie próbek do diagnostyki w schorzeniach jamy ustnej
- Rozdział 23 - Profilaktyka schorzeń jamy ustnej
- Rozdział 24 - Rola stałej mikroflory jamy ustnej człowieka ze szczególnym uwzględnieniem procesów kolonizacji uzębienia i rozwoju próchnicy
- Rozdział 25 - Etiologia i epidemiologia zakażeń w praktyce stomatologicznej
- Rozdział 26 - Zakażenia wirusami krwiopochodnymi a praktyka stomatologiczna
- hab
- Indeks
Wydawnictwo: Czelej
Oprawa: twarda
Ilość stron: 396
Autorzy:
- Prof. dr hab. med. Mirosław Łuczak
- Dr n. med. Ewa Swoboda - Kopeć
- Prof. dr hab. farm. Henryk Osowiecki
- Dr hab. n. med. Grażyna Młynarczyk
- Dr hab. n. med. Krzysztof Niewiadomski
- Dr hab. n. med. Alicja Rokosz
- Dr n. farm. Andrzej Młynarczyk
- Dr n. przyr. Anna Sawicka - Grzelak
- Dr n. med. Marta Wróblewska
- Dr n. med. Beata Sokół - Leszczyńska
- Lek med. Katarzyna Wajs
- Mgr biol. Jolanta Rudnicka
- Mgr biol. Piotr Obuch - Woszczatyński
- Mgr biol. Ewa Piotrowska
ABC leków w stomatologii

ABC leków w stomatologii
Wydawnictwo: Czelej
ABC leków w stomatologii to zbiór informacji na temat leków
stosowanych w gabinetach stomatologicznych.
Poradnik został napisany z myślą o lekarzach stomatologach, czynnie pracujących
zawodowo. Praca każdego lekarza dentysty, to nie tylko wykonywanie procedur
dentystycznych i chirurgicznych. Nie zawsze, czynności jakie lekarz jest w stanie
wykonać w gabinecie, spowodują i przyniosą natychmiastową ulgę pacjentowi
siedzącemu na fotelu dentystycznym. Wszystko zależy od tego z jaką dolegliwością i
chorobą dany pacjent się zgłasza. Często aby zadbać całościowo o pacjenta i
przeciwdziałać chorobie, stresowi czy bólowi, z powodu których zjawił się w
gabinecie, potrzebne jest zaordynowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych
czy antybiotyków. Każdy pacjent zgłaszający się do przychodni stomatologicznej jest
inny. Do każdego podchodzimy indywidualnie, przeprowadzony wstępny wywiad z
pacjentem, co pozwala w sposób bezpieczny dobrać leki tak, aby nie wchodziły one
w interakcje z przyjmowanymi już przez pacjenta środkami.
W czasach stosowania leków bez recepty, dostępności do środków medycznych
oraz w dobie reklam polecających suplementy, autorki książki ABC leków w
stomatologii zebrały i przedstawiły informację z zakresu niebezpieczeństw i działań
niepożądanych, jakie niesie za sobą łączenie i jednoczesne podawanie leków
ogólnoustrojowych z lekami stosowanymi w stomatologii.
Na koniec publikacji przedstawiono dzisiejszy stan wiedzy na temat leków w postaci
tabletek, rozpadających się w jamie ustnej, ich zastosowania i ewentualnego wpływu
na środowisko jamy ustnej pacjenta.
ABC leków w stomatologii to publikacja, po którą powinien sięgnąć każdy
praktykujący lekarz stomatolog.
Spis treści:
- Klasyfikacja anatomiczno - terapeutyczno - chemiczna antybiotyków ordynowanych w stomatologii
- Leki przeciwbólowe stosowane w stomatologii w ujęciu klasyfikacji anatomiczno - terapeutyczno - chemicznej: grupa M, N
- Leki znieczulenia miejscowego stosowane w stomatologii
- Tabletki rozpadające się w jamie ustnej Indeks nazw i leków.
Wydawnictwo: Czelej
Ilość stron: 124
Oprawa: Miękka
Autor:
- Małgorzata Knaś
- Małgorzata Bartold - Kuryś
- Joanna Kłossowska
- Karolina Niedziołko - Bagniuk
- Iwona Wilińska
A Sculean Periodontologiczna terapia regeneracyjna

Periodontologiczna terapia regeneracyjna
Wydawnictwo: Kwintesencja
Terapia regeneracyjna jest wyjątkowo postępową dziedziną wiedzy, w ostatnich kilkunastu latach pojawiło się wiele nowych rozwiązań. Celem terapii regeneracyjnej jest dotarcie do momentu, w którym każdorazowe jej stosowanie daje przewidywalną rekonstrukcję tkanek twardy i miękkich, utraconych z powodu zapalenia przyzębia lub doznanego urazu. Wprowadzenie do leczenia stomatologicznego terapii regeneracyjnej jest bardzo istotne nawet z punktu pacjenta, ponieważ pozwala na znaczną poprawę jakości życia.
Ostatnie lata udowodniły, że terapia regeneracyjna w periodontologii stale się rozwija. Obszar działań uległ powiększeniu i na dziś dzień możliwe jest oczyszczanie powierzchni korzenia i preparacji do podejścia obejmującego pojęcia biologiczne, wyższej klasy biomateriały czy nowocześniejsze techniki chirurgiczne, otwierające drogę do stosowania regeneracji w konkretnym ubytku lub przypadku.
Aktualnie mnogość dostępnych technik i rozwiązań, a także kolejne nowe materiały, powodują trudności w podejmowaniu decyzji co do odpowiednich środków wykorzystanych w terapii regeneracyjnej. Efektem jest bardzo duża odpowiedzialność spoczywająca na stomatologu, który musi złożyć wszystkie elementy tej układanki w taki sposób, aby wybrać optymalne rozwiązanie dla danego pacjenta.
Książka została napisana w taki sposób, aby przejść przez wszystkie istotne dla tej dziedziny zagadnienia, nie tracąc istoty zagadnienia pod względem klinicznym. Publikacja przede wszystkim pomoże zrozumieć periodontologom i stomatologom, jakie możliwości daje terapia regeneracyjna, a także jakie są jej ograniczenia.
W publikacji znajdują się informacje, które ułatwią zrozumienie tekstu i pomogą w zapoznaniu się z podstawowymi koncepcjami oraz umożliwią przegląd kierunków, w stronę których najprawdopodobniej będzie rozwijała się terapia regeneracyjna. Publikacja jest o tyle ciekawa, że jest swego rodzaju kompilacją wielu różnych tematów z zakresu regeneracji, opracowanych przez wielu cenionych naukowców - w efekcie uzyskujemy szerokie spojrzenie na jeden temat. Treść została ułożona w prostą w odbiorze logiczną całość, która swój początek ma w podstawach diagnostyki, poprzez rokowanie i leczenie, aż do aspektów technicznych i naukowych regeneracji. W szczegółowy sposób zaprezentowano najistotniejsze czynniki wywierające wpływ na proces gojenia rany, a także uwzględniono informacje odnośnie wykorzystania matryc i czynników biologicznych używanych w reparacji i regeneracji tkanek. Poddano analizie użycie sterowanej terapii tkanek w procesie regeneracji tkanek miękki w ubytkach śródkostnych. Każdy z omawianych tematów pozwoli na poszerzenie wiedzy lekarza w zakresie przyzębia i ułatwią wybór narzędzi potrzebnych do tej pracy.
Książka zawiera (spis treści):
I. Wstęp.
Nadrzędnym przeznaczeniem książki jest szerokie i rzetelne przedstawienie wielu aspektów wynikających z regeneracji przyzębia. Solidne i poparte dowodami przypadki kliniczne oraz mocne podstawy teoretyczne pomogą zrozumieć celowość stosowania tej metody.
II. Anatomia przyzębia.
Rozdział zawiera pełny opis tkanek przyzębia, a szczególną uwagę skupia na uwzględnieniu ich struktury i oddziaływaniu w procesie osłony i stabilnemu utrzymaniu zęba.
III. Gojenie rany i regeneracja przyzębia.
Głównym celem rozdziału jest ukazanie na tle historycznym najważniejszych obserwacji biologicznych wynikających z procesu zasklepiania się ran i gojenia przyzębia. Efekty ukazano na modelach doświadczalnych, pozwalających łatwo zaobserwować wzrastający potencjał.
IV. Sterowana regeneracja tkanek: koncepcja biologiczna i zastosowanie kliniczne w ubytkach śródkostnych.
Najważniejszym zadaniem rozdziału jest krótki opis biologicznego tła i ukazanie rezultatów zdobytych po klinicznym użyciu sterowanej regeneracji tkanek (GTR), z naciskiem na ubytki śródkostne.
V. Sterowana regeneracja tkanek: zastosowanie w furkacji.
Rozdział skupia się na możliwościach leczenia furkacji z wykorzystaniem GTR
VI. Biologia preparatu Emdogain.
Celem rozdziału jest omówienie biologii preparatu Emdogain i przedstawienia, w jaki sposób wpływa na tkanki oraz komórki, a także ukazania mechanizmu stymulowanej przez niego regeneracji.
VII. Zastosowanie białek matrycy szkliwa w ubytkach śródkonstnych: leczenie regeneracyjne oparte na biologii.
Rozdział przedstawia, w jaki sposób EMD wpływa na ubytki śródkostne w prowadzeniu terapii regeneracyjnej przyzębia.
VIII. Zastosowanie białek matrycy szkliwa w ubytkach furkacji.
Rozdział zawiera opis możliwości oferowanych przez EMD i zakres działań regeneracyjnych w obszarach jego stosowania.
IX. Leczenie recesji dziąsłowych z zastosowaniem sterowanej regeneracji tkanek lub preparatu Emdogain.
Rozdział zawiera opisy przypadków klinicznych z zastosowaniem przy odpowiednim kryterium doboru procedury rezultaty stosowania GTR lub Emdogain.
X. Rola materiałów wszczepowych w regeneracyjnej terapii przyzębia.
Rozdział obrazuje, w jaki sposób leczenie ubytków przyzębia z wykorzystaniem substancji kościozastępczych wpływa na przyzębie.
XI. Procedury skojarzone w regeneracyjnej chirurgii przyzębia.
Rozdział traktuje o możliwościach łączenia metod w regeneracyjnej chirurgii przyzębia i wzajemnych korelacji pomiędzy poszczególnymi materiałami w odniesieniu do efektów, jakie mogą dać.
XII. Zastosowanie kliniczne techniki w regeneracyjnej terapii.
XIII. Inżynieria tkanek miękkich: czynniki wzrostu.
Rozdział ukazuje generalną charakterystykę bodźców wzrostu i zróżnicowania, odnosząc się do badań doświadczalnych i klinicznych nad możliwościami, jakie oferuje stymulacja regeneracji przyczepu przyzębia.
XIV. Nowe metody eksperymentalne w regeneracji tkanek przyzębia.
Rozdział został poświęcony najnowszym rokującym metodom, które jeszcze dziś są w fazie eksperymentalnej, ale z czasem mogą okazać się kolejnym przełomem (inżynieria tkankowa, rusztowanie, cząsteczki sygnałowe, komórki, terapia genowa,
XV. Rokowanie i czynniki ryzyka w regeneracji tkanek przyzębia.
Rozdział został poświęcony analizie aspektów, mogących wpływać na krótkotrwałe i długotrwałe wyniki efekty regeneracyjnej terapii przyzębia.
XVI. Projektowanie płata i techniki szycia dla optymalizacji wyników procedur rekonstrukcyjnych.
Rozdział przedstawia rozwiązana techniczne i zalecenia przy dokonywaniu wyboru projektu płata i odpowiedniej metody szycia podczas wykonywania technik rekonstrukcji ubytków śródkostnych.
XVII. Regeneracja przyzębia: ryzyko powikłań i nowe trendy w chirurgii.
Rozdział zawiera zestawienie wniosków wynikające z prowadzenia badań nad użyciem terapii regeneracyjnej w naprawie ubytków śródkostnych, furkacji i pokrycia korzeni.
XVIII. Techniki mikrochirurgiczne w regeneracyjnej terapii przyzębia.
Rozdział zawiera opis zaawansowanych metod chirurgicznych, które są nieocenioną pomocą podczas przewidywalnego zamknięcia płata i jego późniejszego gojenia się.
Książka ewidencji procesów sterylizacji

Książka ewidencji procesów sterylizacji
Dokumentacja procesów sterylizacji jest wymogiem nałożonym na każdy gabinet stomatologiczny. Dokumentację należy przechowywać minimum do 10 lat wstecz, dlatego warto zadbać o porządek i czytelność wszystkich zapisów. Książka ewidencji procesów sterylizacji zawiera miejsce na 376 wpisów z wyznaczonymi polami do opisania daty, godziny oraz osoby przeprowadzającej sterylizację, a także wolne pole do wpięcia testów.
Zalety:
- miejsce na 376 wpisów,
- wyznaczone pola do opisania daty, godziny oraz osoby odpowiedzialnej za przebieg sterylizacji,
- karta tytułowa,
- przejrzysta i prosta w prowadzeniu,
- wygodny format A4.
Pierwsza strona pozwala na określenie przedziału datowania, wypisanie danych placówki oraz informacji o urządzeniu, w którym przeprowadzane były sterylizacje.
Opakowanie zawiera 1 szt.
Książka monitoringu procesów sterylizacji

Książka monitoringu procesów sterylizacji - wersja rozszerzona
Rozszerzona wersja książki do monitoringu procesów sterylizacja została stworzona z myślą o gabinetach, które potrzebują pełniejszego dokumentowania procesu wyjaławiania. Dokumentacja procesów sterylizacji jest wymogiem nałożonym na każdy gabinet stomatologiczny; należy przechowywać ją minimum do 10 lat wstecz, dlatego warto zadbać o porządek i czytelność wszystkich zapisów.
Każda strona została zagospodarowana na jeden w pełni opisany proces sterylizacji z uwzględnieniem wszystkich istotnych informacji.
Pola do opisania:
- rodzaj wykorzystanego wskaźnika,
- skład wsadu (z określeniem ilości i jego położenia),
- położenie w autoklawie,
- miejsce na wpięcie wskaźnika kontroli sterylizacji,
- pole do uzupełnienia dodatkowych informacji,
- miejsce na wpięcie wydruku z autoklawu lub inkubatora,
- miejsce na podpis i pieczęć osoby wykonującej sterylizację.
Zalety:
- miejsce na 94 wpisy,
- wyznaczone pola do opisania daty, godziny oraz osoby odpowiedzialnej za przebieg sterylizacji,
- karta tytułowa,
- przejrzysta i prosta w prowadzeniu,
- wygodny format A4,
- okładka pozwalająca ująć za jaki okres czasu odpowiada książka.
Pierwsza strona pozwala na określenie przedziału datowania, wypisanie danych placówki oraz informacji o urządzeniu, w którym przeprowadzane były sterylizacje.
Opakowanie zawiera 1 szt.
Książka ewidencji zabiegów chirurgicznych

Książka ewidencji zabiegów chirurgicznych
Książka ewidencji zabiegów chirurgicznych pozwala na zachowanie porządku w przebiegu wykonywanych zabiegów. Opisanie prawidłowo każdego z nich jest koniecznością i wymogiem nałożonym na gabinety stomatologiczne. Każdy taki dokument musi być przechowywany minimum dziesięć lat, aby w sytuacji kontroli móc się do nich odwołać.
Książka ewidencji zabiegów posiada miejsce na 94 wpisy z uwzględnieniem wszystkich najważniejszych informacji, jakie powinny znaleźć się w dokumentacji medycznej.
Pola do opisania:
- imię, nazwisko i PESEL pacjenta,
- data wykonywanego zabiegu,
- lekarz wykonujący zabieg,
- rodzaj wykonywanego zabiegu,
- narzędzie/narzędzia poddane sterylizacji,
- data sterylizacji,
- miejsce na wpięcie wskaźnika sterylizacji.
Zalety:
- miejsce na 94 wpisy,
- wyznaczone pola do opisania daty i godziny,
- karta tytułowa,
- przejrzysta i prosta w prowadzeniu,
- wygodny format A4,
- okładka pozwalająca ująć za jaki okres czasu odpowiada książka.
Dokumentacja procesów sterylizacji jest wymogiem nałożonym na każdy gabinet stomatologiczny; należy przechowywać ją minimum do 10 lat wstecz, dlatego warto zadbać o porządek i czytelność wszystkich zapisów.
Pierwsza strona pozwala na określenie przedziału datowania, wypisanie danych placówki oraz informacji o urządzeniu, w którym przeprowadzane były sterylizacje.
Opakowanie zawiera 1 szt.
Maciej Żarow - Endoprotetyka

EndoProtetyka
Wydawnictwo: Kwintesencja
Leczenie endodontyczne to jedna z najczęstszych praktyk stomatologicznych, wykonywanych podczas codziennej pracy w gabinecie. Mimo tego, że jest tak popularna, bywają sytuacje, które potrafią zaskoczyć nawet doświadczonych lekarzy. Odbudowa endodontyczna jest koniecznością dla zębów mocno zniszczonych procesami patologicznymi, o osłabionej strukturze, a miarą sukcesu w leczeniu jest prawidłowa rekonstrukcja zęba – jeśli ten etap nie zostanie prawidłowo wykonany, prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych problemów jest bardzo wysokie.
Książka EndoProtetyka jest bardzo przemyślaną publikacją, która w jasny i klarowny wyjaśnia, objaśnia i analizuje każda istotne zagadnienie z dziedziny endodoncji.
Rozdziały są ułożone chronologiczne, aby zachować spójność i logikę wypowiedzi, a tym samym ułatwić przyswajanie wiedzy. Zostały w nich wyjaśnione najistotniejsze przyczyny łamania się zębów leczonych kanałowo. Uważny czytelnik znajdzie wiele cennych porad, które z powodzenie wykorzysta w praktyce podczas powtórnego zabiegu. Polecaną metodą rekonstrukcji zębów w leczeniu endodontycznym jest rekonstrukcja z wykorzystaniem materiałów pośrednich, jednak na rekonstrukcję z udziałem materiałów kompozytowych poświęcono niewiele mniej uwagi. Na szczególny komentarz zasługuje profesjonalne wybielania przebarwionych zębów, a także cenne porady, jak odbudować przebarwione przednie zęby, które są odporne na zabiegi wybielające.
Każdy rozdział książki jest bogato ilustrowany, aby jak najlepiej zobrazować przeprowadzane procedury kliniczne. Przejrzyste schematy i czytelne zdjęcia znacznie ułatwiają przyswajanie wiedzy. Publikacja jest wysokospecjalistyczną treścią, kompleksowo omawiającą zagadnienia łączące się z odbudową zębów po leczeniu endodontycznym. Całościowe podejście do tematu oraz bardzo trafne poruszenie wszystkich problemów, z którymi mierzy się każdy lekarz w swojej pracy, czyni z niej pozycję wyjątkową.
Cała publikacja składa się z 10 rozdziałów, z czego 6 wyszło bezpośrednio spod pióra autora, a 4 pozostałe zostały opracowane we współpracy z wybitnymi, zagranicznymi specjalistami. Rozdziały napisane przez Macieja Żarowa odnoszą się do odbudowy zębów przednich i bocznych z wykorzystaniem najnowszych technik typu inlay, onlay i overlay, ale także opisują odbudowę z wykorzystaniem włókna szklanego.
Rozdział 3 został opracowany przez prof. Camillo D’Arcangelo, który może pochwalić się ogromną wiedzą zdobytą w dziedzinie włókien szklanych. Celem tej części książki było uświadomienie zasadności użycia włókna szklanego w konkretnym przypadku klinicznym.
Rozdział 6 to artykuł opracowany przez dr. Gaetano Paolone, znakomitego klinicystę, który ułatwił zrozumienie procedur pracy przy wykonywaniu wypełnień w odcinku przednim i bocznym, aby każda cecha estetyczna i funkcjonalna miała parametry jak najbardziej zbliżone do naturalnych zębów.
Za rozdział 9 odpowiedzialny jest dr Luis Antonio Felippe, który dla kontrastu pokazał nieco inną technikę odbudowy zębów przebarwionych, wykorzystując do tego materiały maskujące zamiast wybielających. Poruszył w tym samym bardzo istotną kwestię, czyli problem z zębami odpornymi na wybielanie.
Rozdział 10 to tekst autorstwa dr. Gianluca Paniza, który w bardzo trafny i precyzyjny sposób ujął kryteria wyboru między ponownym podjęciem leczenia endodontycznego a zastosowaniem implantacji. W ten sposób dotknął bardzo aktualnego tematu – implanty stały się bardzo modne i chętnie wykorzystywane, często bez zastanowienia, czy jest to zawsze słuszny wybór.
Nowotwory zębopochodne i guzy nowotworopochodne

Nowotwory zębopochodne i guzy nowotworopodobne
Wydawnictwo: Kwintesencja
Niniejsza publikacja jest pierwszą w Polsce książką traktującą o nowotworach zębopochodnych i zmianach nowotworopodonych w kościach szczękowych. Najczęściej spotykają się z nimi chirurdzy szczękowi i stomatolodzy szczękowo-twarzowi. Problematyka guzów pochodzących od zębów jest głównym celem badawczym i analitycznym dla wąskiej grupy specjalistów, zajmujących się tylko tym tematem na podstawie coraz lepszych i bardziej wyrafinowanych metody diagnostycznych. W ogólnym ujęciu w książkach publikowanych przez polskich lekarzy tematyka guzów zębopochodnych jest traktowana dosyć pobieżnie, a wyniki przedstawiane skrótowo.
Ten podręcznik powstał przy współudziale zespołu autorów z Uniwesrytetu Jagielońskiego, dla których głównym celem było stworzenie opracowania grupy zmian nowotworowych, gdzie zostały uwzględnione najnowsze aspekty epidemiologii, symptomatologii, radiodiagnostyki, histopatologii, immunohistochemii i genetyki wraz z opracowaniem zasad ich leczenia.
Publikacja została wzbogacona o liczne fotografie, radiogramy oraz obrazy mikroskopowe, aby jak najlepiej zobrazować sytuacje kliniczne. Napisana prostym językiem, który ułatwia przyswajanie informacji; ostatnie strony zawieją słowniczek pojęć i skrótów.
Spis treści:
- Histogeneza narządu zębowego.
- Klasyfikacja guzów zębopochodnych.
- Zębopochodne guzy niezłośliwe.
- Guzy zawierające nabłonek zębotwórczy z dojrzałym, włóknistym podścieliskiem, bez zębopochodnej ektomezenchymy
- Grupa szkliwiaków
- szkliwiak lity/wielokomorowy
- szkliwiak jednokomorowy
- szkliwiak desmoplastyczny
- szkliwiak zewnątrzkostny/obwodowy
- Płaskonabłonkowy guz zębopochodny
- Wapniejący nabłonkowy guz zębopochodny
- Pseudogruczołowy guz zębopochodny
- Rogowaciejąco-torbielowaty guz zębopochodny
- Grupa szkliwiaków
- Guzy zawierające nabłonek zębotwórczy i zębopochodną ektomezenchymę, mogącą tworzyć twarde struktury tkankowe
- włókniak szkliwiakowy
- włókniozębiniak szkliwiakowy
- włókniozębiak szkliwiakowy
- grupa zębiaków
- zębiak złożony
- zębiak zestawny
- Zębiakoszkliwiak
- Guzy zębopochodne zawierające komórki-cienie
- wapniejący torbielowaty guz zębopochodny
- zębinopochodny guz zawierający komórki-cienie
- Guzy zawierająca mezenchymę i/lub zębopochodną ektomezenchymę, mogące również zawierać nabłonek zębotwórczy
- Włókniak zębopochodny
- Śluzak zębopochodny
- Kostniwiak
- Zmiany związane z kością
- Grupa włókniaków kostniejących
- ”Klasyczny” włókniak kostniejących
- Młodzieńczy beleczkowaty włókniak kostniejący, młodzieńczy piszczakowaty włókniak kostniejący
- Dysplazja włóknista
- Dysplazje kostne
- Wewnątrzkostna zmiana olbrzymiokomórkowa
- Cherubizm/aniołkowatość
- Torbiel (jama) tętniakowata kości
- Samotna torbiel (jama) kostna
- Grupa włókniaków kostniejących
- Guzy zawierające nabłonek zębotwórczy z dojrzałym, włóknistym podścieliskiem, bez zębopochodnej ektomezenchymy
- Zębopochodne gruzy złośliwe
- Zębopochodne raki
- Szkliwiak złośliwy/przerzutujący
- Rak szkliwiakowy
- rak szkliwiakowy – typ pierwotny
- rak szkliwiakowy – typ wtórny, wewnątrzkostny
- rak szkliwiakowy – typ wtórny, obwodowy
- Pierwotny wewnątrzkostny rak płaskonabłonkowy
- Pierwotny wewnątrzkostny rak płaskonabłonkowy – typ lity na podłożu rogowaciejąco-torbielowatego guza zębopochodnego
- Pierwotny wewnątrzkostny rak płaskonabłonkowy powstający na podłożu rogowaciejąco-torbielowatego guza zębopochodnego
- Pierwotny wewnątrzkostny rak płaskonabłonkowy powstający na podłożu torbieli zębopochodnej
- Jasnokomórkowy rak zębopochodny
- Zębopochodny rak zawierający komórki-cienie
- Zębopochodne mięsaki
- Włókniakomięsak szkliwakowy
- Włókniakozębiniakomięsak i włókniakozębiniakomięsak szkliwiakowy
- Zębopochodne raki
- Inne guzy
- Melanotyczny neuroektodermalny guz wieku niemowlęcego
Mosty Adhezyjne Minimalnie inwazyjne – Estetyczne

Mosty adhezyjne. Minimalnie inwazyjne – estetyczne - trwałe.
Wydawnictwo: Kwintesencja
Książka jest kwintesencją wiedzy, zawierającą szczegółowe instrukcje pracy z mostami adhezyjnymi i praktyczne wskazówki, które ułatwią pracę i pozwolą lepiej zrozumieć stosowaną technikę. Na dzień dzisiejszy, o ile zęby pacjenta są zdrowe i bez zmian próchnicowych, jednoskrzydłowe mosty metalowo-ceramiczne i pełnoceramiczne są najlepszą alternatywą dla pojedynczych implantów i pozostałych metod stosowanych w stomatologii. To rozwiązanie pozwala na osiągnięcie doskonałych efektów z wykorzystaniem mało inwazyjnych metod.
Wiedza zawarta w książce pozwala na jasne określenie, jakich zasad podczas pracy należy przestrzegać i których praktyk unikać, aby wdrożone leczenie zakończyło się pełnym powodzeniem. Każdy dentysta, który miał styczność z omawianą metodą wie, że jest ona bardzo wymagająca pod względem technicznym, ale przy prawidłowym wykonaniu i zalecanym postępowaniu jest łatwa i niezawodna. Drobiazgowe postępowanie w przypadkach wykonywania mostów adhezyjnych zostało udokumentowane za pomocą tekstu i zdjęć, przy czym warto wspomnieć, że niektóre z nich mają ponad 20 lat, dlatego na ich przykładzie doskonale widać rozwój w stosowaniu mostów adhezyjnych.
Mosty adhezyjne są znane lekarzom już od niemała 20 lat, są stosowane jako minimalnie inwazyjna alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań. Pomimo tego, że jednoskrzydłowe metalowo-ceramiczne i pełnoceramiczne mosty nie wychodzą z użycia, wielu stomatologów wykazuje obiekcje do ich stosowania. Książka ma za zadanie pomóc usystematyzować i ugruntować wiedzę potrzebna do wykonywania mostów adhezyjnych i zniwelować sceptyczne nastawienie.
Prawdą jest, że ta metoda jest wrażliwa na wiele błędów technicznych, jednak przy odpowiednim postępowaniu staje się wyjątkowo prosta i, co najważniejsze, niezawodna. Publikacja skupia się w znacznej większości na podbudowach z tlenku cyrkonu, którego właściwości łączą w sobie estetykę i wytrzymałość.
Spis treści:
- Dlaczego most adhezyjny stał się mostem jednoskrzydłowym
- wskazania do stosowania mostów adhezyjnych
- przeciwwskazania do wykonania mostu adhezyjnego
- Efekty kliniczne jednoskrzydłowych mostów adchezyjnych
- Zalety i wady jednoskrzydłowych mostów adhezyjnych
- Kiedy most adhezyjny należy zacementować na stałe
- Prawidłowa diagnostyka i planowanie podstawą do sukcesu
- Przygotowanie do leczenia
- Metalowo-ceramiczne mosty adhezyjne – w skrócie
- Pełnoceramiczne mosty adhezyjne – szczegółowo
- Blokować czy nie blokować – oto jest pytanie
- Rekonstrukcja kłów i przedtrzonowców
- Opieka następowa – unikanie wizyt i rozwiązywanie problemów
- 10 najczęstszych błędów popełnianych w leczeniu z zastosowaniem mostów adhezyjnych
- Załącznik
C. Pagani - Opracowanie zębów Wiedza i Sztuka

Opracowanie zębów – wiedza & sztuka
Wydawnictwo: Kwintesencja
Publikacja opracowana przez profesora Clovisa Pagani i współautorów jest bardzo cenną bazą wiedzy dla każdego lekarza stomatologa, zajmującego się leczeniem odtwórczym. Cały podręcznik został poświęcony kompleksowej preparacji zębów, która jest podstawowym zabiegiem wykonywanym w gabinecie. Tekst zawiera informacje teoretyczne i praktyczne, a książka została wyposażona w bogaty zbiór ilustracji, zawierający ponad 700 trójwymiarowych grafik. Przeanalizowano wszystkie aktualne metody preparacji zębów pod wypełnienia pośrednie z zachowaniem szczególnej uwagi na ochronę pod względem biologicznym, zachowawczość podczas procedur zabiegowych i skrupulatność.
Podręcznik jest bardzo aktualny i odpowiada na potrzeby nowoczesnej stomatologii, a jego autorzy wykazali się bardzo dużym obiektywizmem i starannością w doborze prezentowanych metod preparacji ubytku. Książka posiada wewnętrzny podział na osiem rozdziałów, które w harmonijny sposób tworzą przewodnik teoretyczny i praktyczny postępowania klinicznego. Każda z technik stosowana w preparacji ubytku została poparta wynikami badań i dokumentacją medyczną.
Tekst został zamknięty w minimalistycznej, lapidarnej formie, bez niepotrzebnej erudycji. Krótkie, zwięzłe i treściwe opisy wszystkich prezentowanych przypadków oraz prosty język sprawiają, że przyswojenie wiedzy zawartej w publikacji staje się łatwe i przyjemne.
Szczególną uwagę poświęcono na prawidłowe przeprowadzenie procedur oraz dokładność podczas zabiegów, co jest bezpośrednio miarą jakości pracy stomatologa.
ROZDZIAŁY:
I. Uzupełnienia pośrednie: wprowadzenie.
Zawiera wprowadzenie do do rozpoczęcia wykonywania uzupełnień pośrednich. W prostych zdaniach, z wykorzystaniem grafik, klaruje ten najbardziej elementarny aspekt w pracy dentysty.
II. Planowanie uzupełnienia.
Kompletna informacja dotycząca planowania leczenia odtwórczego, która pozwoli zrozumieć jego istotę i sens. Przedstawione objaśnienia są doskonałą wskazówką, jak wprowadzić planowanie do codziennych procedur obowiązujących w gabinecie.
III. Opracowanie zębów: zasady.
Konsekwentny i prosty w odbiorze opis przeprowadzenia preparacji zęba.
IV. Uzupełnienia wewnątrzkoronowe.
Systematyczny i kompletny opis uzupełnień wewnątrzkoronowych.
V. Uzupełnienia zewnątrzkoronowe.
Systematyczny i kompletny opis uzupełnień zewnątrzkoronowych.
VI. Preparacje zachowawcze.
Skrupulatny opis odnoszący się do wykonywania preparacji zachowawczych, w którym największy nacisk położono na ukazanie istoty zachowania tkanek zęba oraz kwestie biologiczne. Rozdział zawiera także opis poszczególnych narzędzi wykorzystywanych podczas wykonywania zabiegu.
VII. Preparacje zębów po leczeniu endodontycznym.
Szczegóły dotyczące postępowania w sytuacji pracy na zębach o znaczącym ubytku, z dużą uwagą został potraktowany temat zębów będących po leczeniu kanałowym.
VIII. Uzupełnienia frezowane adhezyjnie.
W całości oddany procedurom wykonywanym w sytuacji wykonywania uzupełnień adhezyjnych.
Douglas A. Terry - Kompozyty flow w praktyce

Douglas A. Terry - Kompozyty flow w praktyce
Wydawnictwo: Kwintesencja
Książka porusza tematykę stosowania kompozytów typu flow – ich możliwości i sposobów wykorzystania w wielu sytuacjach klinicznych. Połączenie wiedzy z zakresu zasad adhezji i techniki iniekcji kompozytu stwarza nowe możliwości, w tym zastosowań terapeutycznych, zwiększonej precyzji i dużej przewidywalności leczenia, co w efekcie bezpośredni przekłada się na skrócenie czasu pracy stomatologa.
Głównym celem, jaki ma realizować książka, jest dostarczenie stomatologowi i technikowi dentystycznemu niezbędnych informacji, które pozwolą skompletować odpowiednią wiedzę i nabyć umiejętności doskonałej obserwacji, pobudzą wyobraźnię, pomogą w dokonaniu prawidłowej oceny i właściwych decyzji, a w efekcie doprowadzą do stosowania kompozytów typu flow w szerszym niż dotąd zakresie. Czytelnicy znajdą w publikacji precyzyjny opis stosowania techniki odwróconego nakładania warstwowego, która charakteryzuje się szerokim spektrum zastosowań:
- wykonywanie uzupełnień tymczasowych,
- wykonywanie koron u dzieci,
- wykonywanie wypełnień w odcinkach bocznych,
- naprawa prac tymczasowych,
- odnowa powierzchni istniejących wypełnień,
- prowizoryczne prototypy podczas leczenia interdyscyplinarnego (wydłużanie koron klinicznych, kształtowanie owalnego przęsła, modelowanie tkanek okołowszczepowych).
Książka porusza także historie i naukowy opis kompozytów w typie flow, a także ideę łączenia adhezyjnego. Przedstawione zostały wielorakie metody opracowania zębów, a doskonałym dodatkiem jest element graficzny, w postaci obrazów mikroskopowych danych naukowych, które klarują cały przekaz i pomagają w zobrazowaniu wielu przypadków klinicznych.
Jeden z rozdziałów został w całości przeznaczony na szczegółowe omówienie lamp polimeryzacyjnych i jest najlepszym źródłem informacji, pozwalającym w pełni zrozumieć mechanizm fotopolimeryzacji i prawidłowego doboru kompozytów.
Opracowanie zagadnień z zakresu stosowania kompozytów typu flow do wykonywania naturalnych uzupełnień estetycznych zyskało aprobatę przede wszystkim przez wzgląd na obszerną dokumentację kliniczną oraz za sprawą znakomitego stylu prowadzenia narracji autora, która w chronologiczny i zrównoważony sposób wprowadza w temat i sukcesywnie go rozwija.
Książka została podzielona na kilka części:
- ewolucja kompozytów typu flow
- koncepcja leczenia adhezyjnego
- zastosowanie kompozytów flow w odbudowach bezpośrednich
- kliniczne zastosowania techniki iniekcji kompozytów.
W efekcie książka porusza bardzo wiele zagadnień, z którymi przychodzi się zmierzyć stomatologom. Wykorzystanie materiału flow zostało przedstawione m.in. na odbudowie kompozytowej w odcinkach przednich i bocznych, cementowaniu pośrednim uzupełnień protetycznych, kształtowaniu miejsca pod owalne przęsło, znoszenie nadwrażliwości przyszyjkowej zębów, poprawę adaptacji do powierzchni wewnętrznych, natychmiastowe uszczelnianie zębiny, naprawę uzupełnień ceramicznych, naprawę zębów w protezie, szynowanie zębów, wykonanie wkładu i nakładu koronowo-korzeniowego, przygotowanie funkcjonalnego prototypu kompozytowego, licówkach kompozytowych na zębach przednich żuchwy i odtworzeniu kształtu i funkcji.
Naklejki - Książka Ewidencji Procesów Sterylizacji

Naklejki - książka ewidencji procesów sterylizacji
Naklejki do oznakowania książki ewidencji procesów sterylizacji. Można na nich swobodnie pisać zarówno zwykłym długopisem, jak i markerem - bez obaw o rozmazywanie się tuszu. Na naklejkach znajdują się dwa pola, gdzie można odnotować daty, w których dokumentacja procesów sterylizacji była prowadzona.
Zalety:
- można po nich pisać długopisem lub markerem;
- nie odklejają się;
- pomagają utrzymać porządek w dokumentacji.
Na jednym arkuszu w formacie A4 znajdują się cztery naklejki o wymiarach: ~14,8 cm x ~10,5 cm.
Opakowanie zawiera 4 naklejki.
Funkcja i Estetyka Rehabilitacja protetyczna

Funkcja i estetyka. Rehabilitacja protetyczna według oryginalnej metody Gerbera
Wydawnictwo: Kwintesencja
Publikacja odnosi się w całości do metodyki nowoczesnego działania protetycznego opartego na modelu pracy profesora Gerbera, która z założenia ma pozwalać na kształtowanie autonomicznej stabilizacji warunków zwarciowych; postępowanie wg Gerbera zakłada również opcję zaspokojenia ciągle wzrastających oczekiwań estetycznych, bez konieczności redukcji parametrów funkcjonalnych uzupełnień całkowitych. Cała książka składa się z 26 bogato ilustrowanych rozdziałów i w przystępny sposób przekazuje drobiazgowe zasady postępowania klinicznego – zaczynając od wykonania łyżek wyciskowych, modeli, reguł ustawiania zębów, zasad montażu w artykulatorze po wykonanie pracy ostatecznej i pozabiegowej kontroli pacjenta.
Książka opisuje nie tylko model pracy wyznaczony przez profesora Gerbera, ale także własne doświadczenie nabyte wraz z wieloletnią praktyką. Na 214 stronach została przelana cała praktyczna i teoretyczna wiedza związana z protezami hybrydowymi i ruchomymi, skupiając się głównie na zagadnieniu zwarcia, trwałości protez ruchomych i uzupełnień stałych. Tekst został utrzymany w bardzo czytelnej formie, a liczne ilustracje są doskonałym dopełnieniem i dopowiedzeniem przytaczanych przykładów.
Aby maksymalnie zwiększyć czytelność wszystkich opisywanych procedur i ułatwić przyswajanie wiedzy, cała publikacja została napisana zgodnie z porządkiem chronologicznym i postępem wykonywania prac. Każde zdjęcie dodatkowo zostało oznaczone kolorystycznie, aby ułatwiają odczytanie poszczególnych informacji: kolor niebieski oznacza etap prac klinicznych, kolor czerwony oznacza etap pracy w laboratorium, kolor fioletowy oznacza jednoczesną pracę kliniczną i laboratoryjną.
Spis treści:
- Leczenie przedprotetyczne
- Wyciski wstępne
- Indywidualne łyżki wyciskowe
- Wycisk czynności bezzębnej szczęki i żuchwy
- Wykonanie modeli
- Woskowe wały zwarciowe
- Dopasowanie wałów woskowych w jamie ustnej
- Dynamiczna rejestracja łukiem twarzowym
- Rejestracja zależności pomiędzy szczęką a żuchwą
- Montowanie modeli w Condylatorze Gerbera
- Dobór zębów
- Estetyka
- Ustawienie zębów przednich i estetyka
- Statyka uzupełnienia protetycznego
- Analiza modeli
- Ustawienie zębów bocznych
- Proteza górna
- Protezy częściowe i hybrydowe
- Modelowanie funkcjonalno-estetyczne
- Sprawdzenie czynności w jamie ustnej
- Ruchy żucia
- Artykulatory i morfologia powierzchni zwarciowej
- Ostatecznie wykonanie
- Selektywne szlifowanie
- Ostateczna kontrola
- Uzupełnienie protetyczne na implantach
PZWL - Zarys współczesnej ortodoncji

PZWL - Zarys współczesnej ortodoncji.
Wydawnictwo: PZWL
Zarys współczesnej ortodoncji to IV wydanie podręcznika współczesnej diagnostyki i leczenia ortodontycznego w różnych okresach rozwojowych człowieka.
W obecnej edycji, rozdziały dotyczące rozwoju twarzy i uzębienia oraz etiologii wad zgryzu zostały napisane na nowo. Natomiast treści pozostałych zagadnień zaktualizowano, poprawiono i rozszerzono:
- uzupełniono analizę składowych estetycznych uśmiechu i opis badania przedmiotowego
- uwzględniono pomiar McNamary i wskaźnik Tanaki - Johnstona w analizie modeli
- zamieszczono równania regresyjne, opracowane dla populacji polskiej w celu przewidywania miejsca na kły i zęby przedtrzonowe
- opisano dodatkowe aparaty lecznicze : twin - block,trainer oraz aparaty do dystalizacji zębów a także systemy lecznicze szyn termoformowalnych
- uwzględniono ważny we współczesnym lecznictwie ortodontycznym aspekt leczenia przedimplantacyjnego
- istniejący materiał ilustrowany, wzbogacono o nowe kolorowe ryciny Publikacja przeznaczona jest dla studentów, lekarzy dentystów specjalizujących się w ortodoncji, a także lekarzy innych specjalności zainteresowanych tą tematyką.
Spis treści:
- Rozdział 1
Rys historyczny - Izabella Doniec - Zawidzka
1.1 Czasy starożytne
1.2 Stara szkoła
1.3 Nowa szkoła
1.4 Nowoczesna szkoła
1.5 Okres płyt aktywnych
1.6 Ortodoncja czynnościowa
1.7 Ortodoncja polska
- Rozdział 2
Rozwój i wzrost twarzy
2.1 Pojęcia wzrostu i rozwoju - Barbara Wędrychowska - Szulc
2.2 Przedurodzeniowy okres wzrostu i rozwoju - Barbara Wędrychowska - Szulc
2.3 Pourodzeniowy okres wzrostu i rozwoju
2.4 Intensywność wzrostu i potencjał wzrostowy - Beata Rucińska - Grygiel
2.5 Ocena wieku kostnego i zębowego - Hanna Bielawska - Victorini
- Rozdział 3
Etiologia wad zgryzu - Barbara Wędrychowska - Szulc
3.1 Czynniki ogólne
3.2 Czynniki miejscowe
- Rozdział 4
Badanie kliniczne pacjenta i badania pomocnicze
4.1 Wywiad - Beata Rucińska - Grygiel
4.2 Badanie zewnątrzustne - Beata Rucińska - Grygiel
4.3 Badanie wewnątrzustne - Beata Rucińska - Grygiel
4.4 Badanie czynności narządów żucia - Irena Karłowska
4.5 Analiza modeli diagnostycznych i przyrządy pomiarowe
4.6 Wskaźniki ortodontyczne
4.7 Badanie radiologiczne - Hanna Bielawska - Victorini
4.8 Analiza cefalometryczna
4.9 Systemy komputerowe i wykorzystanie internetu w ortodoncji - Zygmunt Zięba
- Rozdział 5
Klasyfikacja stosunków zębowo - zgryzowo - szkieletowych - Irena Karłowska
5.1 Klasyfikacja Anglea
5.2 Klasyfikacja ustawienia kłów
5.3 Wzajemne ustawienie zębów siecznych (nagryz poziomy i pionowy)
5.4 Klasyfikacja przednio - tylnego położenia podstaw kostnych szczęk (klasy szkieletowe)
- Rozdział 6
Diagnostyka wad zgryzu - Irena Karłowska
6.1 Wady poprzeczne
6.2 Wady dotylne
6.3 Wady doprzednie
6.4 Zgryzy otwarte
6.5 Zgryzy głębokie
6.6 Wady z rozległymi zmianami w stosunku do trzech płaszczyzn przestrzennych
6.7 Protruzja dwuszczękowa
6.8 Wady zębowe
6.9 Nieprawidłowości zębowe
- Rozdział 7
Aparaty profilaktyczne i lecznicze
7.1 Aparaty stosowane w uzębieniu mlecznym i mieszanym
7.2 Aparaty czynnościowe - Irena Karłowska
7.3 Aparaty sprężynowe ( elastyczne ) - Irena Karłowska
7.4 Aparaty mechaniczne
7.5 Aparaty stałe czynnościowe
7.6 Biomechanika ruchu zębów - Zygmunt Zięba
7.7 Miniimplanty ortodontyczne - Zygmunt Zięba
7.8 Aparaty stałe grubołukowe - Hanna Bielawska - Victorini
7.9 Aparaty stałe cienkołukowe
7.10 Inne aparaty
7.11 Retrakcja wyników leczenia
- Rozdział 8
Profilaktyka i oświata zdrowotna - Irena Karłowska
- Rozdział 9
Różne metody leczenia
9.1 Ćwiczenia mięśniowe
9.2 Szlifowanie zębów mlecznych - Irena Karłowska
9.3 Pionowa redukcja szkliwa zębów stałych - Beata Rucińska - Grygiel
9.4 Ekstrakcje zębów w regulacji zgryzu - Irena Karłowska
9.5 Leczenie wad zgryzu aparatami czynnościowymi i mechanicznymi - Irena Karłowska
9.6 Leczenie ortodontyczno - protetyczne w uzębieniu mlecznym, mieszanym i wczesnym stałym - Irena Karłowska
9.7 Leczenie nieprawidłowości zębowych - Irena Karłowska
9.8 Higiena jamy ustnej podczas regulacji zgryzu - Hanna Bielawska - Victorini
- Rozdział 10
Powikłania leczenia ortodontycznego - Joanna Janiszewska - Olszowska
10.1 Zapalenie i przerost dziąseł
10.2 Odwapnienia i próchnica zębów
10.3 Urazy i podrażnienia strony błony śluzowej jamy ustnej
10.4 Uszkodzenia powierzchownej warstwy szkliwa
10.5 Resorpcja zewnętrzna korzeni
10.6 Przejściowe zwiększenie ruchomości zębów
10.7 "Czarne trójkąty"
10.8 Recesje przyzębia
10.9 Inwaginacje dziąsłowe
10.10 Urazy tkanek twarzy
10.11 Alergia na elementy aparatu
10.12 Nawroty wady
10.13 Łysienie z ucisku
10.14 Leczenie ortodontyczne a dysfunkcja stawu skroniowo - żuchwowego
10.15 Przebieg leczenia ortodontycznego u pacjentów przyjmujących bifosfoniany
10.16 Unikanie powikłań w leczeniu ortodontycznym
- Rozdział 11
Współpraca interdyscyplinarna
11.1 Współpraca z chirurgiem stomatologicznym - Izabella Doniec - Zawidzka
11.2 Współpraca z chirurgiem szczękowym - Izabella Doniec - Zawidzka
11.3 Osteogeneza dystrakcyjna - Beata Rucińska - Grygiel
11.4 Aspekty periodontologiczne leczenia ortodontycznego - Beata Rucińska - Grygiel
11.5 Leczenie ortodontyczne poprzedzające leczenie protetyczne - Hanna Bielawska - Victorini
- Rozdział 12
Rozszczepy szczęki
12.1 Klasyfikacja rozszczepów - Zygmunt Zięba
12.2 Leczenie rozszczepów - Zygmunt Zięba
12.3 Pobieranie wycisków u dzieci z rozszczepem szczęki - Irena Karłowska
- Rozdział 13
Wady genetycznie uwarunkowane - Zygmunt Zięba
13.1 Zaburzenia symetryczne
13.2 Zaburzenia asymetryczne
13.3 Inne zaburzenia rozwojowe
Skorowidz
Wydawnictwo: PZWL
Oprawa: miękka
Ilość stron: 387
Redakcja naukowa:
- prof.dr hab. n. med. Irena Karłowska
Autorzy:
- Dr n. med. Hanna Bielawska - Victorini
- Dr n. med. Izabella Doniec - Zawidzka
- Dr n. med. Joanna Janiszewska - Olszowska
- Prof. dr hab. n. med. Irena Karłowska
- Dr n. med. Beata Rucińska - Grygiel
- Dr n. med. Barbara Wędrychowska - Szulc
- Dr n. med. Zygmunt Ziemba
Opakowanie zawiera: 1 x PZWL - Zarys współczesnej ortodoncji.
Estetyczna rehabilitacja - Leczenie protetyczne 2

Estetyczna rehabilitacja - Leczenie protetyczne tom II
Wydawnictwo: Kwintesencja
Stomatologia estetyczna jest coraz popularniejsza zarówno po stronie lekarzy, jak i pacjentów, którzy bardzo często wymagają wykonania obejmujących duże obszary uzupełnień estetycznych. Dziś klinicysta musi cechować się szeroką wiedzą na temat okluzji, implantologii i szeregu zasad, którymi objęte są złożone rehabilitacje protetyczne.
Pierwszy tom książki może zostać potraktowany jako preludium, skupiające się na szczegółowym wyłożeniu podstaw koniecznych do wykonania uzupełnienia o odpowiedniej estetyce. Drugi tom został napisały przy udziale Giancario Barducciego; autor dzieli się swoim doświadczeniem zdobytym na polu wieloletniej praktyki z zakresu stomatologii estetycznej.
Publikacja oferuje czytelnikowi sprawdzoną i powtarzalną metodykę. Instruuje, jak prawidłowo wykonać leczenie z użyciem licówek, koron, implantów i mostów okrężnych. Najważniejszą ideą, która przyświeca autorom przez całą treść, jest skrupulatność – konieczność dokładnego i bezkompromisowego zastosowania najwyższych standardów czynnościowych i estetycznych, bez względu na ukształtowanie się początkowej sytuacji klinicznej.
Znakomicie opracowany tekst tworzy spójną i logiczną bazę udokumentowanej wiedzy, popartej zdjęciami. W efekcie czytelnik otrzymuje znakomicie opracowaną pozycję, z usystematyzowaną wiedzą, gdzie każda z prezentowanych technik została przedstawiona krok po kroku i dokładnie zilustrowana.
Każdy z opracowanych przypadków klinicznych jest inny, jednak łączy je jedna wspólna cecha: mieć zawsze przed oczami efekt końcowy i kierować swoją uwagę ku znaczeniu każdego z poszczególnych etapów. Autor poświecił bardzo wiele uwagi na ukazanie, w jaki sposób wykorzystać konkretne aspekty (wizualizacja wstępna, okluzja, uzupełnienia tymczasowe, kształtowanie tkanek miękkich, pobranie wycisku), aby osiągnięte efekty były jak najdokładniejszym odtworzeniem oczekiwanego rezultatu.
Publikacja prezentuje systematyczne postępowanie w trakcie pracy klinicznej związanej z uzupełnieniami protetycznymi przy wykorzystaniu filarów własnych i implantów. Postępowanie zostanie ukazane z uwzględnieniem wszystkich elementarnych kroków - do tego celu autor omówił każdy proces na podstawie konkretnych etapów klinicznych. Mnogość ilustracji pozwala dostrzec wiele szczegółów, a dodatkowe tabele pomogą w usystematyzowaniu wszystkich istotnych wiadomości.
Spis treści (główne rozdziały):
I. Komunikacja z laboratorium – diagnostyczny WAX-UP
Informacje, jak wykonać prawidłowy diagnostyczny wax-up korzystając z informacji dostarczonych z kartą laboratoryjną. Pozwala na wizualizację ostatecznego uzupełnienia protetycznego, którego założeniem jest osiągnięcie konkretnych celów estetyczno czynnościowych.
II. Wykonanie i wprowadzenie uzupełnienia tymczasowego
Opis działań (wykonanie wraz z wprowadzeniem uzupełnienia tymczasowego) mający w założeniu ocenę odniesionych z użyciem diagnostycznego wax-up modyfikacji.
III. Biologiczna integracja uzupełnienia tymczasowego i ostateczna preparacja
Zastosowanie doskonałej integracji biologicznej uzupełniania tymczasowego z wykorzystaniem prawidłowego odtworzenia i zachowania odpowiednich warunków dziąsłowych.
IV. Od uzupełnienia tymczasowego do ostatecznej rekonstrukcji: wycisk i transfer danych
Prawidłowe dostarczenie do laboratorium każdej niezbędnej informacji, aby umożliwić stworzenie ostatecznej rekonstrukcji, która odpowiada uzupełnieniu tymczasowemu.
V. Wykonanie ostatecznej rekonstrukcji protetycznej
Jak najkorzystniej zintegrować uzupełnienie protetyczne z wykorzystaniem systematycznego postępowania oraz jak najtrafniej wybrać technikę i odpowiednie materiały.
ABC radiografii i radiologii stomatologicznej

ABC radiografii i radiologii stomatologicznej
Wydawnictwo: Czelej
ABC radiografii i radiologii stomatologicznej, to pozycja na rynku księgarskim, wskazująca jak ważną rolę, pełni radiologia i radiografia w diagnozowaniu pacjenta.
Współczesny gabinet stomatologiczny, opiera się na radiologii cyfrowej, która niejako stanowi podstawę w diagnostyce stanu jamy ustnej pacjenta. Zdjęcia wyświetlone na ekranie komputerowym, nierzadko umieszczonym nad fotelem stomatologicznym, w zasięgu wzroku pacjenta, stanowią podstawę do zobrazowania i omówienia z pacjentem planu szczegółowego leczenia. Badania te, przy oczywiście zastosowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa, użycie fartuchów ołowianych osłaniających tułów, są dla pacjenta bezpieczne. Przy diagnostyce radiologicznej, używana jest możliwie jak najmniejsza dawka promieniowania dostosowana zgodnie z wiedzą lekarza między innymi do wagi pacjenta.
Radiografia i radiologia to ważny aspekt w diagnostyce i leczeniu implantologicznym, ortodontycznym. Diagnostyka w tym przypadku jest pomocna w ocenie funkcjonowania zatok, wykrywaniu nieprawidłowości, stanów zapalnych, zatrzymanych zębów w zatokach, oceny wad zgryzu i wiele innych.
Książka ABC radiografii i radiologii stomatologicznej, to kompendium wiedzy na temat możliwości jakie daje nam radiografia. Omówiono dokładnie sposoby i techniki wykonywania zdjęć zarówno wewnątrzustnych, pantomograficznych jak i cefalometrycznych. Zwrócono uwagę na zagadnienia związane z powstawaniem obrazu rentgenowskiego, poruszono wymiar prawny stosowania promieniowania jonizującego w stomatologii. Przedstawiono i omówiono jak rozpoznawać prawidłowe struktury anatomiczne w badaniach radiologicznych.
Publikacja zawiera mnóstwo zdjęć, schematów i radiogramów. Każdy dział kończy się pytaniami, dzięki którym czytelnik może sprawdzić swoją nowo nabyta wiedzę.
Spis treści:
- Wstęp
- Jak powstaje obraz rentgenowski ?
- Co jest potrzebne do wykonania stomatologicznego badania radiologicznego ?
- Jak wykonać zdjęcie wewnątrzustne ?
- Jak wykonać zdjęcie pantomograficzne ?
- Jak wykonać zdjęcie cefalometryczne?
- Jak wykonać badanie tomografii stożkowej ?
- Jak uniknąć błędów technicznych i artefaktów w radiologii stomatologicznej ?
- Jak rozpoznać prawidłowe struktury anatomiczne w stomatologicznych badaniach radiologicznych ?
- Jak patrzeć na zdjęcie rentgenowski, żeby coś zobaczyć ?
- Jakie przepisy prawne regulują stosowanie promieniowania jonizującego w stomatologii ?
- Jak chronić pacjenta i personel przed działaniem promieniowania rentgenowskiego ?
Wydawnictwo: Czelej
Autor: Ingrid Różyło - Kalinowska, Teresa Katarzyna Różyło
Oprawa: twarda
Ilość stron: 229
