Douglas A. Terry - Kompozyty flow w praktyce
Wydawnictwo: Kwintesencja
Książka porusza tematykę stosowania kompozytów typu flow – ich możliwości i sposobów wykorzystania w wielu sytuacjach klinicznych. Połączenie wiedzy z zakresu zasad adhezji i techniki iniekcji kompozytu stwarza nowe możliwości, w tym zastosowań terapeutycznych, zwiększonej precyzji i dużej przewidywalności leczenia, co w efekcie bezpośredni przekłada się na skrócenie czasu pracy stomatologa.
Głównym celem, jaki ma realizować książka, jest dostarczenie stomatologowi i technikowi dentystycznemu niezbędnych informacji, które pozwolą skompletować odpowiednią wiedzę i nabyć umiejętności doskonałej obserwacji, pobudzą wyobraźnię, pomogą w dokonaniu prawidłowej oceny i właściwych decyzji, a w efekcie doprowadzą do stosowania kompozytów typu flow w szerszym niż dotąd zakresie. Czytelnicy znajdą w publikacji precyzyjny opis stosowania techniki odwróconego nakładania warstwowego, która charakteryzuje się szerokim spektrum zastosowań:
- wykonywanie uzupełnień tymczasowych,
- wykonywanie koron u dzieci,
- wykonywanie wypełnień w odcinkach bocznych,
- naprawa prac tymczasowych,
- odnowa powierzchni istniejących wypełnień,
- prowizoryczne prototypy podczas leczenia interdyscyplinarnego (wydłużanie koron klinicznych, kształtowanie owalnego przęsła, modelowanie tkanek okołowszczepowych).
Książka porusza także historie i naukowy opis kompozytów w typie flow, a także ideę łączenia adhezyjnego. Przedstawione zostały wielorakie metody opracowania zębów, a doskonałym dodatkiem jest element graficzny, w postaci obrazów mikroskopowych danych naukowych, które klarują cały przekaz i pomagają w zobrazowaniu wielu przypadków klinicznych.
Jeden z rozdziałów został w całości przeznaczony na szczegółowe omówienie lamp polimeryzacyjnych i jest najlepszym źródłem informacji, pozwalającym w pełni zrozumieć mechanizm fotopolimeryzacji i prawidłowego doboru kompozytów.
Opracowanie zagadnień z zakresu stosowania kompozytów typu flow do wykonywania naturalnych uzupełnień estetycznych zyskało aprobatę przede wszystkim przez wzgląd na obszerną dokumentację kliniczną oraz za sprawą znakomitego stylu prowadzenia narracji autora, która w chronologiczny i zrównoważony sposób wprowadza w temat i sukcesywnie go rozwija.
Książka została podzielona na kilka części:
- ewolucja kompozytów typu flow
- koncepcja leczenia adhezyjnego
- zastosowanie kompozytów flow w odbudowach bezpośrednich
- kliniczne zastosowania techniki iniekcji kompozytów.
W efekcie książka porusza bardzo wiele zagadnień, z którymi przychodzi się zmierzyć stomatologom. Wykorzystanie materiału flow zostało przedstawione m.in. na odbudowie kompozytowej w odcinkach przednich i bocznych, cementowaniu pośrednim uzupełnień protetycznych, kształtowaniu miejsca pod owalne przęsło, znoszenie nadwrażliwości przyszyjkowej zębów, poprawę adaptacji do powierzchni wewnętrznych, natychmiastowe uszczelnianie zębiny, naprawę uzupełnień ceramicznych, naprawę zębów w protezie, szynowanie zębów, wykonanie wkładu i nakładu koronowo-korzeniowego, przygotowanie funkcjonalnego prototypu kompozytowego, licówkach kompozytowych na zębach przednich żuchwy i odtworzeniu kształtu i funkcji.