EndoProtetyka
Wydawnictwo: Kwintesencja
Leczenie endodontyczne to jedna z najczęstszych praktyk stomatologicznych, wykonywanych podczas codziennej pracy w gabinecie. Mimo tego, że jest tak popularna, bywają sytuacje, które potrafią zaskoczyć nawet doświadczonych lekarzy. Odbudowa endodontyczna jest koniecznością dla zębów mocno zniszczonych procesami patologicznymi, o osłabionej strukturze, a miarą sukcesu w leczeniu jest prawidłowa rekonstrukcja zęba – jeśli ten etap nie zostanie prawidłowo wykonany, prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych problemów jest bardzo wysokie.
Książka EndoProtetyka jest bardzo przemyślaną publikacją, która w jasny i klarowny wyjaśnia, objaśnia i analizuje każda istotne zagadnienie z dziedziny endodoncji.
Rozdziały są ułożone chronologiczne, aby zachować spójność i logikę wypowiedzi, a tym samym ułatwić przyswajanie wiedzy. Zostały w nich wyjaśnione najistotniejsze przyczyny łamania się zębów leczonych kanałowo. Uważny czytelnik znajdzie wiele cennych porad, które z powodzenie wykorzysta w praktyce podczas powtórnego zabiegu. Polecaną metodą rekonstrukcji zębów w leczeniu endodontycznym jest rekonstrukcja z wykorzystaniem materiałów pośrednich, jednak na rekonstrukcję z udziałem materiałów kompozytowych poświęcono niewiele mniej uwagi. Na szczególny komentarz zasługuje profesjonalne wybielania przebarwionych zębów, a także cenne porady, jak odbudować przebarwione przednie zęby, które są odporne na zabiegi wybielające.
Każdy rozdział książki jest bogato ilustrowany, aby jak najlepiej zobrazować przeprowadzane procedury kliniczne. Przejrzyste schematy i czytelne zdjęcia znacznie ułatwiają przyswajanie wiedzy. Publikacja jest wysokospecjalistyczną treścią, kompleksowo omawiającą zagadnienia łączące się z odbudową zębów po leczeniu endodontycznym. Całościowe podejście do tematu oraz bardzo trafne poruszenie wszystkich problemów, z którymi mierzy się każdy lekarz w swojej pracy, czyni z niej pozycję wyjątkową.
Cała publikacja składa się z 10 rozdziałów, z czego 6 wyszło bezpośrednio spod pióra autora, a 4 pozostałe zostały opracowane we współpracy z wybitnymi, zagranicznymi specjalistami. Rozdziały napisane przez Macieja Żarowa odnoszą się do odbudowy zębów przednich i bocznych z wykorzystaniem najnowszych technik typu inlay, onlay i overlay, ale także opisują odbudowę z wykorzystaniem włókna szklanego.
Rozdział 3 został opracowany przez prof. Camillo D’Arcangelo, który może pochwalić się ogromną wiedzą zdobytą w dziedzinie włókien szklanych. Celem tej części książki było uświadomienie zasadności użycia włókna szklanego w konkretnym przypadku klinicznym.
Rozdział 6 to artykuł opracowany przez dr. Gaetano Paolone, znakomitego klinicystę, który ułatwił zrozumienie procedur pracy przy wykonywaniu wypełnień w odcinku przednim i bocznym, aby każda cecha estetyczna i funkcjonalna miała parametry jak najbardziej zbliżone do naturalnych zębów.
Za rozdział 9 odpowiedzialny jest dr Luis Antonio Felippe, który dla kontrastu pokazał nieco inną technikę odbudowy zębów przebarwionych, wykorzystując do tego materiały maskujące zamiast wybielających. Poruszył w tym samym bardzo istotną kwestię, czyli problem z zębami odpornymi na wybielanie.
Rozdział 10 to tekst autorstwa dr. Gianluca Paniza, który w bardzo trafny i precyzyjny sposób ujął kryteria wyboru między ponownym podjęciem leczenia endodontycznego a zastosowaniem implantacji. W ten sposób dotknął bardzo aktualnego tematu – implanty stały się bardzo modne i chętnie wykorzystywane, często bez zastanowienia, czy jest to zawsze słuszny wybór.