Wiem co jem! Wpływ jedzenia na zdrowie zębów i jamy ustnej.

Spożywanie pokarmów jest z jednej strony formą przyjemności, z pewnością dla bardzo wielu z nas to najważniejsza zaleta, ale głównym jedzenia jest dostarczanie do organizmu pokarmów, które z kolei mogą dać nam bardzo ważne minerały, witaminy i składniki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania komórek, a więc i całego ludzkiego ciała. Niestety bardzo często jest tak, że to, co smakuje nam najbardziej, jest jednocześnie stosunkowo niezdrowe dla zębów i jamy ustnej. Oczywiście zdrowe jedzenie również potrafi być smaczne, wymaga jednak zwykle trochę więcej czasu poświęconego na jego przygotowanie przez co niechętnie się po nie sięga, zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy najcenniejszą walutą człowieka staje się jego czas. 

Już od dziecka słyszymy, że jedzenie słodyczy sprawi, że zęby będą się nam psuły i przysporzy to samych problemów, ponieważ koniecznie będzie wdrożenie leczenia stomatologicznego, gdzie jedynym ratunkiem dla zębów okażą się specjalistyczne materiały stomatologiczne, mogące szybko i sprawnie zaradzić problemom. Ludzie, którzy tak nam mówili po części faktycznie mieli rację, ponieważ cukry zawarte w pokarmach, a zwłaszcza cukry proste, mają wyjątkowo destrukcyjny wpływ na zdrowie zębów, ponieważ niszczą pierwszą i najważniejszą barierę, jaką jest szkliwo. Niestety, ludzie, którzy tak nam mówili, nie mieli racji w jednej kwestii – przyswajanie dużej ilości cukrów prostych nie musi wpływać negatywnie na stan naszych zębów. Rozwiązanie takiej sytuacji jest banalnie proste, ponieważ wystarczy odpowiednio częsta higiena jamy ustnej, która będzie zapobiegała momentowi, w którym bakterie zaczynają się niebezpiecznie namnażać. Utrzymanie prawidłowej higieny nie musi wymagać intensywnego szczotkowania zębów po każdym ich umyciu, ani gabinet i pełny asortyment stomatologiczny nie jest do tego celu potrzebny. 

Czy są produkty, które wspomagają zdrowie jamy ustnej? 

W naszym jadłospisie istnieje szereg produktów, które mają bardzo pozytywny wpływ na ogólne zdrowie jamy ustnej. Z pewnością można zaliczyć do tej grupy produkty, które nie zawierają zbyt wielu cukrów, a zwłaszcza cukrów prostych. Tak naprawdę zdecydowanie mniej szkodliwe będzie zjedzenie dużej ilości słodyczy na jeden raz niż częste podjadanie ich pomiędzy posiłkami, ponieważ powoduje to ciągłe obniżanie się pH jamy ustnej, a to głównie ten czynnik jest odpowiedzialny za powstawanie uszkodzeń w zębach. Wszystko to ma realny wpływ na zdrowie i kondycję naszych zębów i dobrze będzie mieć to na uwadze podczas planowania posiłków na dany dzień. 

W dalszym ciągu najbardziej podstawową sprawą staje się odpowiednia higiena, która pozwoli uniknąć sytuacji, w której narzędzia stomatologiczne będą musiały pójść w ruch już na wizycie kontrolnej. Warto zorientować się, w jaki sposób można ograniczyć wpływ cukrów na rozwój bakterii w jamie ustnej i ten sposób uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji mogących wyniknąć w przypadku braku higieny.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium