Źle dopasowana proteza zębowa – czym to grozi?

Proteza zębowa to rozwiązanie idealne dla osób z częściową lub całkowitą utratą uzębienia. Nowoczesne protezy ruchome zapewniają dobry efekt estetyczny, przywracają funkcjonalność aparatu żucia, ułatwiają spożywanie posiłków. Kluczem do funkcjonalności protezy zębowej jest jej wytrzymałość, czyli wykonanie protezy z nowoczesnych materiałów stomatologicznych, a także idealne dopasowanie protezy.

Niewłaściwe dopasowanie protezy stomatologicznej może skutkować pojawieniem się tzw. stomatopatii protetycznych, czyli rozmaitych patologicznych zmian w jamie ustnej, które powstają w efekcie noszenia protezy. Jedną z najczęściej pojawiających się komplikacji jest otarcie błony śluzowej jamy ustnej. Ryzyko powstania takich otarć jest większe w przypadku protez o dużej powierzchni płyty, niedostatecznego wypolerowania powierzchni bądź niewłaściwego dopasowania elementów metalowych. Kolejną konsekwencją niewystarczająco dopasowanej protezy zębowej jest większe ryzyko rozwoju zakażeń bakteryjnych i grzybiczych, co wynika zarówno z uszkodzeń błony śluzowej jamy ustnej, a także kumulowania się resztek pokarmowych pod protezą.

Oczywiste jest, że pierwsze dni po założeniu nowej protezy mogą upływać pod znakiem dyskomfortu w jamie ustnej. Jeśli jednak stale towarzyszy nam bolesność, podrażnienie błon śluzowych – wówczas warto ponownie odwiedzić gabinet stomatologa w celu skontrolowania dopasowania protezy. Niekiedy także długotrwale noszona proteza może generować dyskomfort, co wynika z naturalnego zużywania się protezy. Optymalna żywotność protezy to około 3 -4 lata i po tym czasie proteza powinna być wymieniona. W przeciwnym przypadku proteza może poluzować się, co uniemożliwi gryzienie pokarmów i będzie stale się przesuwać, prowadząc do uszkodzenia dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium