Uraz mechaniczny zęba

Kwestia estetyki zębów jest bardzo szeroką dziedziną wiedzy i pojmowania przez innych ludzi, dlatego trudno mówić o jednolitym kanonie piękna w tym przypadku. Z pewnością jednak nie znajdzie się osoba, która będzie chciała powiedzieć, że ukruszony ząb wygląda estetycznie. Pomijając już same walory wyglądu, to samoistnie kruszące się zęby są zwykle bardzo złym objawem, którego pod żadnym pozorem nie należy ignorować i jeśli zdarzy się taka sytuacja, to wskazane jest niezwłocznie udać się do dentysty, który posiada odpowiedni asortyment stomatologiczny, aby szybko i bezpiecznie zażegnać problem. 

Ukruszyć może się każdy ząb, jednak niektóre z nich (siekacze, trzonowce i przedtrzonowce) są wyjątkowo narażone na urazy i to właśnie one najczęściej bywają przyczyną problemów. Zęby kruszą się na skutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej i powstawania próchnicy, jednak znacznie częściej kruszą się z powodu uszkodzeń mechanicznych. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie mogą być przyczyny kruszenia się zębów, przez co nie są w stanie działać w żaden sposób prewencyjnie. Powodów przez które kruszą się zęby jest całe mnóstwo i świadomość szkód, jakie może wywoływać zaistniała sytuacja.

Najprawdopodobniej najczęstszą przyczyną kruszenia się zębów są urazy mechaniczne, które powstają na skutek nieuwagi, zdarzeń losowych bądź, nazywając rzeczy po imieniu, ludzkiej głupoty, bo jeśli ktoś używa zębów jak nożyczek czy otwieracza, to nie należy dziwić się, że w określonych sytuacjach tkanka kostka może nie wytrzymać i ulec zniszczeniu, powodując tym samym utratę zęba. Jest to najłatwiejsza do wyeliminowania przyczyna, oczywiście poza zdarzeniami losowymi, bo wymaga tylko większej samoświadomości. Znacznie łatwiej też leczyć takie zęby – materiały stomatologiczne mogą zostać wybrane dokładnie ze względu na rodzaj zaistniałego wypadku.

Często do kruszenia się zębów przyczynia się źle przeprowadzony zabieg wybielania, który osłabia szkliwo i tkankę zęba. Najczęściej dzieje się tak w przypadku, kiedy środki użyte do wybielania miały za duże stężenie, co powoduje odwapnienie tkanki i twardej, zwiększając tym samym podatność na złamanie.

Bardzo niewielu ma świadomość tego, że cierpią na bruksizm, bardzo często te przypadłość wykrywają nasi najbliżsi, którzy okazję doświadczyć tych wyjątkowo głośnych dźwięków tarcia zębów o zęby, które chyba każdego przyprawiają o gęsią skórkę. Bruksizm można z powodzeniem leczyć, jednak często wymaga to dużych nakładów czasowych od strony pacjenta.

 Niedobór mikroelementów i witam również może negatywnie wpływać na tkanki zęba, podobnie jak kolczyk w języku, który ciągle obija się o zęby, systematycznie i sukcesywnie doprowadzając do szkód na szkliwie. Szkliwo może zostać także osłabione ze względu na różnego rodzaju choroby lub na skutek przyjmowania leków, mających na celu ją zwalczyć. Wtedy musi nastąpić konsultacja pomiędzy stomatologiem a lekarzem, który zlecił ich przyjmowanie.

Czy można zapobiegać kruszeniu się zębów? Oczywiście, że tak. Pierwszym, absolutnie podstawowym, krokiem jest odpowiednia wiedza i umiejętność reagowania na zaistniałe sytuacje oraz umożliwienie szybkiej interwencji dentyście, który będzie mógł szybko zażegnać problem, nie doprowadzając do dalszych szkód.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium