Profilaktyka
Profilaktyka stomatologiczna jest zbiorem działań, których celem jest zapobieganie, tworzenia się chorób zębów oraz tkanek okalających ząb, czyli przyzębia. Ideą profilaktyki stomatologicznej, jest zachowanie zdrowia jamy ustnej, które wpływa na poprawę ogólnej kondycji organizmu człowieka.
W nowoczesnej stomatologii mamy szeroki wybór preparatów i akcesoriów, których stosowanie, zbliża nas do osiągnięcia pięknego a przede wszystkim zdrowego uśmiechu. Szczoteczki do zębów, nici dentystyczne, irygatory, preparaty do lakierowania i lakowania zębów, pianki i żele do fluoryzacji, to tylko niektóre z szerokiej gamy produktów, zgromadzonych w naszym sklepie.





Profilaktyka
Profilaktyka stomatologiczna, odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu próchnicy oraz innych chorób jamy ustnej. Najbardziej znaną metodą profilaktyki jest codzienne mycie zębów z wykorzystaniem pasty i szczoteczki.
Trochę historii.
Dawno temu, bo około 5000 lat p.n.e. Hindusi używali do czyszczenia zębów rozwidlonych gałązek i specjalnych skrobaczek do czyszczenia języka. Pierwsze przepisy na preparaty, które miały chronić zęby przed zepsuciem, zostały odnalezione na babilońskich, glinianych tabliczkach zapisanych w XVII - XVI w p.n.e.
W staroegipskim papirusie Ebersa napisanym ok. 1550 r p.n.e. zanotowano przeszło 800 przepisów na sporządzanie leków i opisano prawie 700 medykamentów. Jest tam również wzmianka “O środkach, które wzmacniają zęby". Nieznany autor wskazuje na środki zapobiegające obrzękom dziąseł i rozchwianiu zębów. Były to : "ziemia ołowiana, kwas krzemowy, miód i zieleń miedziana".
Hipokrates żyjący w latach ok. 460 p.n.e. - do ok. 375 p.n.e. grecki lekarz, jeden z prekursorów współczesnej medycyny, w swoim dziele pt. “ Corpus Hippocraticum “, opisał m. in. przyczyny powstawania próchnicy, sugerował aby czyścić zęby “ popiołem z głowy zająca i trzech myszy “. Jakiś czas później Aulus Cornelius Celsus rzymski lekarz, autor dzieła “ De re medica “, polecał w leczeniu chwiejących się zębów, stosowanie ligatur drucianych i płukanie ust środkami ściągającymi. W swoim dziele przedstawił zalety żucia ligustru, półdojrzałych jabłek oraz gruszek. Zalecał również płukanie jamy ustnej octem. W X w. andaluzyjski lekarz Abu al - Qasim Khalaf ibn al - Abbas Al - Zahrawi znany również jako Albucasis, w swoim 30 tomowym zbiorze praktyk medycznych “ Kitab al-Tasrif “ zamieścił informację o pierwszym narzędziu, do usuwania kamienia nazębnego. Perski uczony Awicenna - filozof i lekarz w swoim dziele “ Al - Kanun fi at - tibb - „Kanon medycyny” omawia choroby i sposoby leczenia, przy wykorzystaniu ziół i zabiegów chirurgicznych. W swoim traktacie pochyla się nad profilaktyką schorzeń jamy ustnej i uzębienia, zaleca stosowanie płukanek do utrzymania higieny ust, a także stosowanie specjalnej szczoteczki do mycia zębów.
Wkład polski w rozwój profilaktyki i leczenia zębów. Maciej Miechowita urodzony w 1457 r. polski lekarz, pisarz medyczny, profesor Akademii Krakowskiej, autor pierwszej polskiej drukowanej książki na temat epidemii, wydał w 1522 roku, pierwszy polski poradnik medyczny, w którym zawarł m.in. wskazania dotyczące leczenia chorób zębów i profilaktyki jamy ustnej.
Mikołaj Kopernik znany jako światowej klasy astronom, ukończył w Padwie dwuletnie studia medyczne, które uprawniały go do wykonywania praktyki lekarskiej. O tym, że medycyna bardzo interesowała Kopernika, świadczy szereg dzieł nabytych na własny użytek. Kopernik znany był z tego, iż interesujące go książki, pokrywał dodatkowo własnymi zapiskami. Na dziełach można znaleźć recepty, nazwy jednostek chorobowych lub opisy poszczególnych narządów. W dziele Jana Mesue „Opus medicinane cum expositione Mondyni" dotyczącym schorzeń jamy ustnej, odnajdujemy zapisaną przez Kopernika receptę “ przeciw gniciu dziąseł “ : " Wziąć orlika asów 2 albo 1,5 asa, ruty 1 as i zrobić odwar w dostatecznej ilości wody, a pod koniec gotowania dodać miodu, ile potrzeba do osłodzenia, przecedzić i przesączem myć dziąsła rano i wieczorem, a potem namaszczać zawsze obwiązując takim mazidłem: - Weź białko i rutę, rozetrzyj, następnie przecedź przez czysty gałganek, dodaj sproszkowanego śpiżu, nasmaruj tym dziąsła ile trzeba po wzmiankowym przemyciu - i temu ledwie cokolwiek dorównywa. Wypróbowane".
Dzisiejsza profilaktyka stomatologiczna obejmuje szereg działań, zmierzających do zapobiegania chorobom jamy ustnej, poprzez ich wczesne wykrywanie oraz leczenie.
W naszym sklepie kategoria - profilaktyka - została podzielona na poszczególne działy:
- higiena jamy ustnej - szczoteczki zwykłe, nowoczesne szczoteczki elektryczne, soniczne, pasty do zębów, płukanki, irygatory, wymienne końcówki do szczoteczek elektrycznych, gotowe zestawy dla pacjentów ortodontycznych, zestawy do wybielania i naprawy szkliwa, zestawy do higieny jamy ustnej dla pacjentów po zabiegach chirurgicznych czy zabiegach związanych z leczeniem chorób dziąseł,
- lakowanie i lakierowanie - w tym dziale, zgromadziliśmy preparaty i akcesoria związane z fluoryzacją i znoszeniem nadwrażliwości. Duraphat Fluoride Varnish - lakier fluorkowy firmy Colgate, Clinpro White Varnish - lakier z fluorkiem sodu, do zabezpieczania powierzchni szkliwa i zębiny, pianki i żele do fluoryzacji, łyżki do fluoryzacji, lakiery do fluoryzacji zębów i wiele innych
- piaskowanie - preparaty do profilaktyki nad i poddziąsłowej takich firm jak : KaVo, Mectron, Durr, Orbis, NSK, ASAND czy EMS,
- żywotność miazgi - preparaty do bezpośredniego i pośredniego pokrywania miazgi np. Dycal firmy Dentsply Sirona, preparaty stosowane do badania żywotności miazgi takich firm jak : Cerkamed, ORBIS czy V - DENTAL,
- akcesoria - różnego rodzaju nici dentystyczne, rozwieraki policzkowe, balsamy do ust, tabletki oraz płyny do wybarwiania, przeznaczone do kontroli płytki nazębnej, jednorazowe szczoteczki z pastą lub bez, akcesoria do czyszczenia języka, łopatki do przytrzymania języka podczas badania i zabiegów, sondy międzyzębowe, szczoteczki masujące, szczoteczki międzyzębowe i wiele innych akcesoriów wykorzystywanych w profilaktyce stomatologicznej.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu.