Producenci
Certyfikaty
Kalki i folie artykulacyjne

Kalki i folie artykulacyjne, to produkty wykorzystywane, w każdej placówce stomatologicznej i pracowni protetycznej. Stanowią one jedną z najpopularniejszych form, badania okluzji u pacjentów. To nieodłączny element pracy stomatologa, wykorzystywany do określenia kontaktów zwarciowych i kontaktów przedwczesnych. Kalki i folie artykulacyjne, wykorzystywane są zwykle, podczas ostatniej fazy leczenia stomatologicznego i protetycznego.

W kategorii kalki i folie artykulacyjne, zgromadziliśmy dla Państwa szeroki wybór produktów, wykorzystywanych na co dzień w gabinetach stomatologicznych i pracowniach

protetycznych:

 • kalki proste,
 • kalki w kształcie podkowy,
 • folie artykulacyjne,
 • kalki w sprayu

Wszystkie produkty pochodzą od znanych i cenionych producentów wyrobów medycznych (Becht, Coltene, Bausch czy V - DENTAL).

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu.

Kalki, Folie artykulacyjne

Kalka TrollFoil Mini Blue 25 szt. Kalka TrollFoil Mini Blue 25 szt.
Producent: IDK
Cena:

13,90 zł

szt.
zobacz więcej
 • nowość

Kalki, Folie artykulacyjne

Kalki i folie artykulacyjne, to produkty umożliwiające sprawdzenie prawidłowej okluzji, zębów pacjenta.

Układ stomatologiczny jest zespołem elementów twarzoczaszki, które razem tworzą jedność czynnościowo - morfologiczną, wśród których wyróżnia się 3 podzespoły funkcjonalne:

 • mięśniowo - stawowy,
 • zębowo - zębodołowy,
 • zębowo - zębowy

Zaburzenia występujące choćby w jednym z podzespołów, prowadzą do nieprawidłowego funkcjonowania pozostałych. Nieprawidłowości występujące w zwarciu, mogą prowadzić do uszkodzenia tkanek zęba i przyzębia. Nieprawidłowości te, mogą być również przyczyną dolegliwości, w obrębie mięśni żucia oraz stawu skroniowo - żuchwowego. Dlatego w leczeniu stomatologicznym, bardzo ważna jest kontrola i analiza zwarcia.

Prawidłowa fizjologiczna odbudowa warunków zwarciowych, stanowi duże wyzwanie dla lekarza dentysty. Nawet minimalne podwyższenie powierzchni zwarciowej zęba, może prowadzić do dysfunkcji, narządu żucia pacjenta.

Każde założone wypełnienie, uzupełnienie protetyczne, leczenie ortodontyczne czy nawet ekstrakcja, wpływają na warunki zwarciowe. Najmniejsze podwyższenie powierzchni zwarciowej, wpływa na proprioceptory narządu żucia. Taka nieprawidłowość może doprowadzić do zgrzytania zębami, ich zaciskania, co z kolei może skutkować zaburzeniami ze strony układu czaszkowo - żuchwowego.

Przedwczesne kontakty, często powodują uczucie dyskomfortu, pacjent próbując zrównoważyć przeszkody zwarciowe, przyjmuje nową, nawykową pozycję żuchwy, co może doprowadzić do powstania zmian, w otaczających tkankach.

Korekta zwarcia po założeniu wypełnienia, ma ogromne znaczenie. Może ona polegać zarówno na dodawaniu jak i odejmowaniu materiału wypełnieniowego.

W kontroli powierzchni zwarciowej, niemałą rolę odgrywają kalki i folie artykulacyjne. Pozwalają one na wzrokową ocenę relacji, pomiędzy szczęką i żuchwą.

Kalka zwarciowa to nic innego jak papier nośnikowy, odporny na rozrywanie, oraz warstwa barwiąca, składająca się z wosku, pigmentu i oleju. W celu polepszenia odbicia, dodawany jest środek adhezyjny.

Folia artykulacyjna jest folia poliestrową, zwykle metalizowaną. Zapewnia ona dobre przyleganie do badanej powierzchni, wytrzymałość na zerwanie oraz dokładne przenoszenie punktowego kontaktu.

Kalka zwarciowa jest jedną z najpopularniejszych form badania okluzji. Wykorzystujemy ją do określenia kontaktów zwarciowych jak i kontaktów przedwczesnych. Jest to stosunkowo prosta metoda diagnostyczna.

Zalety kalki artykulacyjnej:

 • prosta w użyciu,
 • precyzyjnie oznacza barwnikiem miejsca kontaktu,
 • niewielkich rozmiarów,
 • nie zaburza położenia szczęki względem żuchwy

W kategorii kalki i folie artykulacyjne, zgromadziliśmy dla Państwa, szeroki wybór kalek i folii, wykorzystywanych na co dzień, w gabinetach stomatologicznych i pracowniach protetycznych :

 • kalki proste, przeznaczone do badania okluzji (niebieskie, czerwono - niebieskie, czerwone),
 • kalki podkowiaste, wykorzystywane do kontroli okluzji, w przypadku dopasowywania ruchomych uzupełnień protetycznych lub szyn zwarciowych, do wyboru mamy kalki w kolorze niebieskim i czerwono - niebieskim,
 • folie artykulacyjne, przeznaczone do określania kontaktów zwarciowych i kontaktów przedwczesnych (jednostronne, dwustronne),
 • kalki w sprayu, jest to barwny identyfikator okluzyjnych punktów na koronach i mostach. Kalka ta występuje, w szerokiej gamie kolorystycznej.

Wszystkie produkty w kategorii Kalki i folie pochodzą od znanych i cenionych producentów wyrobów medycznych takich jak: V-DENTAL, Coltene, Bausch i Becht.

Zachęcamy do zapoznania się z szeroką oferta naszego sklepu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium