Endodoncja

Leczenie endodontyczne – ratunek dla zęba czy powód do niepokoju?

 

Leczenie endodontyczne spędza sen z powiek wielu pacjentów, ponieważ od czasu rozpoczęcia prowadzenia tego sposobu leczenia zębów, obrosło ono w wiele mitów. Część z nich jest faktycznie efektem dawnych praktyk, jakie stosowano przy popularnej kanałówce, jednak obecnie niewiele z tego zostało w gabinetach. Kiedyś leczenie endotontyczne mogło faktycznie być powodem do niepokoju związanego z możliwym bólem przed i po zabiegu, jednakże był to skutek nie tyle braku umiejętności stomatologa, co znacznie gorszego w ówczesnych czasach zaopatrzenia gabinetów w narzędzia stomatologiczne, które obecnie mają bardzo duży wpływ na komfort przeprowadzanych zabiegów – zarówno ze strony pacjenta, jak i stomatologa.

 

Nowoczesna technologia pozwala na przeprowadzanie zabiegów endodontycznych znacznie sprawniej niż kiedyś, poprawiła się także precyzja, która w dużym stopniu eliminuje ryzyko popełnienia błędu, który będzie kosztował pacjenta kilka dni bólu po wykonanym zabiegu.

Nie wszystkie gabinety stomatologiczne są zaopatrzone w najnowsze technologie. Oczywiście nie jest to żaden wyznacznik umiejętności endodontycznych danego dentysty. Kilkadziesiąt lat temu również stomatolodzy przeprowadzali bezbolesne zabiegi endodontyczne, nie da się jednak ukryć, że bardzo duża część specjalistycznego sprzętu oraz dobrze dobrane materiały stomatologiczne bywają bardzo pomocne oraz usprawniają przejście całego procesu, skracając konieczną ilość wizyt oraz sam czas spędzony na fotelu w gabinecie.

a

Czy ból w trakcie oraz po leczeniu jest standardem?

Oczywiście, że nie. Zabieg powinien być bezbolesny i nie sprawiać pacjentowi dyskomfortu. Jeśli w trakcie zabiegu pacjent odczuwa nieprzyjemne dolegliwości, powinien natychmiast o tym powiadomić stomatologa, który po przerwaniu zabiegu poda odpowiednie środki znieczulające. Leczenie często sprowadza się do konieczności odbycia kilku wizyt w odstępach czasowych, aby w pełni dokładnie i skrupulatnie wykonać leczenie. Każdy zabieg endodontyczny powinien rozpoczynać się wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego w celu określenia ułożenia kanałów, a zakończone założeniem plomby. Kanałówka prowadzi do tego, że ząb staje się martwy – jedyną alternatywa dla endodoncji jest ekstrakcja zęba. Oczywiście zdecydowana większość pacjentów będzie chciała walczyć o to, aby zachować swoje uzębienie, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli jednak ktoś na zabieg endodontyczny nie chce się zgodzić, jedyne co mu pozostaje to usunąć chorego zęba.

 

Co może oznaczać ból po leczeniu?

Ból po leczeniu endodontycznym może pojawić się w różnych odstępach czasu, co może wskazywać na całkowicie inną przyczynę bólu. Czas wystąpienia dolegliwości bólowych może być jedną z form wstępnej diagnostyki i określenia przyczyny problemu. Jeśli ząb po wykonanym zabiegu endodontycznym zaczyna boleć, to bez względu na to, czy dzieje się to na tydzień, dwa czy kilkanaście tygodni po zakończeniu leczenia, należy bezzwłocznie zgłosić się do stomatologa, najlepiej tam gdzie ząb był leczony, ponieważ dentysta jest już zapoznany z danym przypadkiem. Jeśli jest to niemożliwe, należy bezzwłocznie udać się do innego gabinetu w celu diagnozy problemu. Zwlekanie oraz myślenie „może samo przejdzie” w każdej sytuacji będzie zgubne i pociągnie za sobą mnóstwo negatywnych konsekwencji.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium