Kiedy wskazana jest wymiana wypełnienia stomatologicznego?

Wypełnienie stomatologiczne to uzupełnienie ubytku zębowego, mające na celu przywrócenie jego prawidłowego kształtu, co przekłada się na optymalny efekt funkcjonalny i estetyczny. Do wykonania wypełnień stosowane są nowoczesne materiały stomatologiczne, wyróżniające się wysoką trwałością, szacowaną na wiele lat. Pacjentowi opuszczającemu gabinet stomatologiczny bardzo często wydaje się, że wypełnienie ubytku wystarczy na całe życie i nie ma potrzeby kontrolowania jego stanu. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których wymiana wypełnienia dentystycznego jest konieczna. 

Jednym z najczęstszych wskazań do usunięcia wypełnienia jest rozwój próchnicy wtórnej. W efekcie braku idealnego przylegania wypełnienia do zębiny może dojść do namnażania się bakterii próchnicotwórczych pod wypełnieniem. Takie zmiany próchnicze są bardzo trudne do zauważenia i diagnozowane są najczęściej dopiero wówczas, gdy dochodzi do zapalenia miazgi i pojawia się ból. Wówczas konieczne jest usunięcie starego wypełnienia, ponowne opracowanie ubytku próchniczego oraz założenie kolejnego wypełnienia. 

Kolejnym wskazaniem do wymiany wypełnienia dentystycznego może być nieestetyczny wygląd wypełnienia. Oczywistym przykładem jest wypełnienie amalgamatowe o ciemnej barwie, które odznacza się od naturalnego odcienia zęba. Ale odcień wypełnienia może odbiegać od koloru zęba także w przypadku nowocześniejszych wypełnień. Co prawda są one dopasowane do barwy naturalnej tkanki zęba, jednak poddanie zębów zabiegowi wybielania może skutkować tym, że wypełnienie jest zbyt ciemne na tle naturalnej tkanki. Kolejnym wskazaniem do wymiany wypełnienia może być niedopasowanie jego kształtu do anatomicznego kształtu zęba. Wówczas konieczne może być nadbudowanie kompozytu lub starcie jego powierzchniowej warstwy.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium