Efekt Godona – konsekwencja utraty zęba

Każdy dorosły człowiek przy pełnym uzębieniu posiada 32 zęby, więc utrata jednego z nich teoretycznie nie powinna mieć większego znaczenia. Niestety jest to błędne spostrzeżenie. Człowiek tratę zęba postrzega jako problem natury estetycznej, ale tak na prawdę nie ma świadomości, że może to prowadzić do zaburzenia funkcjonowania aparatu żucia.

Jak to możliwe?

Gdy z różnych przyczyn utracimy ząb, pozostaje po nim puste miejsce. Gdy brak dotyczy zęba znajdującego się w tzw. strefie estetycznej, czyli zęba widocznego podczas rozmowy czy uśmiechu, wówczas oczywiste jest, że dążymy do jak najszybszego uzupełnienia ubytku. Jeśli jednak tracimy ząb przedtrzonowy czy trzonowy, zaniedbujemy często kwestię uzupełnienia luki. A to wpływa negatywnie na zęby sąsiadujące z luką po zębie utraconym, a także na zęby przeciwstawne.

Efekt Godona to nic innego, jak zjawisko ekstruzji zęba przeciwstawnego, czyli jego przemieszczenia. Przykładowo, gdy tracimy dolną „szóstkę” (trzonowiec), wówczas górna „szóstka” traci podparcie z dołu i wysówa się ku dołowi. Z czasem ząb przeciwstawny zaczyna znacznie wystawać poza linię pozostałych zębów. Ale to nie koniec niekorzystnych zmian. Zęby sąsiadujące z pustym miejscem są narażone nie tylko na siły żucia działające na zęby z góry, ale także na siły boczne. Może to prowadzić do przeciążenia zęba i jego postępującego przechylania. W dłuższej perspektywie czasu może dojść do poważnych zmian w obrębie zgryzu. Dodatkowo odsłonięte boczne powierzchnie korzeni zębów sąsiadujących są bardziej narażone na rozwój płytki nazębnej oraz rozwój próchnicy.

Jak przeciwdziałać efektowi Godona?

Konieczna jest wizyta u stomatologa, który zaproponuje odpowiednie postępowanie. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych materiałów stomatologicznych możliwe jest uzupełnienie braku zęba tak, aby uzyskać nienaganny efekt estetyczny oraz zachować pełną funkcjonalność aparatu żucia.

--

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium